CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

CelluBOR

Isı yalıtımı, farklı sıcaklıklardaki iki ortam arasında bulunan, ısı iletim direncini artırmak veya dışarıya kaçan ısı miktarını minimum düzeye indirmek için yapılır. Isı iletim katsayısı 0,060 kcal\mh C değerinin altında kalan malzemelere, ısı yalıtım malzemesi adı verilir. Bu değerin üzerinde kalan malzemeler ise yapı malzemesi olarak tanımlanır. İyi bir ısı yalıtımı yapılan evlerde, çok az ısıtma ve soğutma ihtiyacı duyulur. Standart evde duvarlar, ısının %30-40’ını kaybetmektedir.  Isı kaybını sürecinde duvarları çatı, kapı ve pencereler izlemektedir. Bu nedenle ısı yalıtım malzemeleri yapıların duvar, çatı ve döşemelerini oluşturan yapı elemanlarında kullanıldıkları gibi, tesisat sistemlerinin yalıtımında da kullanılırlar. Isı yalıtım malzemeleri aşağıdaki listede verilmiştir:

  • Cam yünü: Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.
  • Taş yünü:   Yüksek yoğunluklu ve düşük yoğunluklu taş yünü olmak üzere, iki çeşidi bulunmaktadır.
  • Selüloz Yünü
  • Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları 
  • Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları
  • Poliüretan Köpük
  • Fenol Köpüğü 
  • Cam Köpüğü

 

Isı Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri

Isı yalıtımının doğru ve düzgün şekilde yapılabilmesi için, doğru ısı yalıtım malzemeleri seçilmelidir. Bu yüzden de ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerinin bilinmesi gereklidir.  Isı yalıtım malzemelerinde ısı iletim katsayısı küçüktür. Bu nedenle malzemeler hafif ve kokusuz olmalıdır. Su ve nem absorbe özelliğine de sahip olmalıdır. Bakteri ve haşerelerin üremesi ve yuvalanmasına olanak vermemelidir. İlk özelliklerini kaybetmedikleri gibi çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, yanıcı bir yapıya sahip olmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Uzun ömürlü ve insan sağlığına zararlı olmaması da ayrıca önemlidir. Tüm bu özelliklerin yanında ekonomik ve tedarik edilebilir olmalıdır.

Isı Yalıtımı Neden Önemlidir?

Isı yalıtımı, binalarda ısı yapısını dengede tutmayı sağlar. Isıtma ve soğutmaya çok az ihtiyaç duyulmasını sağladığı için önemlidir. Isı yalıtımı yaşam alanlarımızı daha konforlu hale getirir. Isı yalıtımı ile beraber ses yalıtımı da yapıldığında, konfor seviyesi artacaktır. Isı yalıtımı sayesinde çevreye daha az zarar verilir. Bu sayede karbon salınımı azaltılmış olur. Maddi olarak ele alındığında da ısı yalıtımı, çok kârlı bir işlem olarak karşınıza çıkar.