CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Faydalı Bilgiler

Yalıtım Malzemeleri

Yalıtım Malzemeleri temelde 4 ana dala ayrılır: Isı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı malzemeleri. Her biri farklı dinamiklere sahiptir ve kendi içlerinde istenilen performans değerlerine göre alt gruplara ayrılır.CelluBOR çok iyi bir ısı ve ses yalıtım malzemesidir.

Isı Yalıtım Malzemeleri Köpük Fiyatları

Isı yalıtımında EPS ve XPS köpükleri kullanılır. Önceden XPS daha çok kullanılırken, EPS köpüğün malzeme fiyatının ve tesis yatırım maliyetinindaha ucuz olması ve buhar geçirgenliğinin XPS köpüğe göre kısmen daha iyi oluşundan dolayı daha yaygın kullanılır hale gelmiştir.Köpüklerin fiyatı yoğunluğuna ve kalitesine göre çeşitlidir.

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Isı yalıtım malzemelerini doğal - doğal olmayan olarak ve elyaflı olan – olmayan olarak 2’şer alt gruba ayırabiliriz. CelluBOR selüloz elyafı, ahşap elyafı, kenevir yünü vs. gibi malzemeler doğaldır. Taş yünü, cam yünü, köpükler vs. malzemeler de doğal olmayandır. CelluBOR selüloz yünü, taş yünü, cam yünü, ahşap yünü vs. malzemeler elyaflıdır. Strafor köpük türü malzemeler elyaflı olmayan malzemelerdir.

Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri Fiyatları

Mekanik Cephe Giydirme altında yalıtım: CelluBOR selüloz yünü ve yüksek yoğunluklu taş yünü dış cephe mekanik giydirmelerin altında kullanılan dış cephe ısı yalıtım malzemeleridir. Burada CelluBOR selüloz yünü yalıtımı daha ekonomiktir. Sıvalı mantolamada yalıtım: Yüksek yoğunluklu taş yünü, EPS köpük ve XPS köpük yaygın olarak kullanılır. En ekonomik olanı EPS köpükle olanıdır.

Dekoratif İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

İç cephede dekorasyon amaçlı EPS ve XPS köpük yalıtım malzemeleri tercih edilir.

Borlu Yalıtım Nedir?

Selülozik izolasyon malzemesi, selüloz yalıtımı, selüloz yünü gibi isimlerle de anılan borlu yalıtım malzemeleri doğayla uyumlu bir ürün olmasından dolayı tercih edilmektedir. Güçlü ısı yalıtımı sayesinde kapalı alanlarda enerji tasarrufu sağlayan borlu yalıtım malzemeleri; insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez ve her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanarak yaşam alanındaki konforu maksimum seviyeye ulaştırır. Isı ve ses yalıtımının yanı sıra bor katkısıyla yangın yalıtımı da sağlayan bu malzemeler, olası yangın durumlarında mekanın oksijenle buluşmasını engelleyerek, alev oluşumunu geciktirir.

Borlu Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı; bir ortamda oluşan seslerin başka bir ortama geçiş yapmasına engel olmaktır. CelluBOR; her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanabilmesi, doğa dostu yapısı ve yüksek verimliliği sayesinde ses yalıtımına olanak sağlar. CelluBOR püskürtme yöntemi ile uygulanması sonucunda yalıtım yüzeyi ek yersiz yalıtım örtüsü ile kaplanır. Kaplanan yüzeyde herhangi bir boşluk bulunmayacağından uygulamada ses köprüsü oluşmaz.

Doğal Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Doğal ısı yalıtım malzemeleri; doğal organik malzemelerden üretilen ve bor madeni gibi minerallerle işleme tabi tutulmasıyla yangın, canlı barınması, mantar vs. gibi istenmeyen durumların izale edildiği çevreci ve sağlıklı elyaf yalıtım malzemeleridir. CelluBOR mükemmel bir doğal yalıtım malzemesidir.

En İyi Isı Yalıtım Malzemesi

En iyi ısı yalıtım malzemesi, en çok sayıda olumlu parametreyi bünyesinde barındırandır.Bu parametreler şöyle sıralanabilir: İnsan sağlığına uygunluk, ısı yalıtım katsayısı rakamı, doğallık, uzun ömürlülük durumu, yekpare uygulanabilirlik, ses yalıtımı özelliği barındırabilme, yangına karşı davranış, ekonomiklik, geri dönüşüm, çevreci, yerel kaynaklara dayalı üretim, üretimde enerji sarfiyatı miktarı, karbon salınımı, sertifikasyon, üretim standardizasyonu vs. Bütün bunları açık ara en çok bünyesinde barındıran ve piyasada yaygın olan malzeme CelluBOR selüloz yünü yalıtım malzemesidir.

Ses Yalıtım Malzemeleri

İki çeşit ses hareketi vardır. Havadan iletilen sesler ve mekanik olarak iletilen sesler. Konuşma sesi, müzik sesi vs. havadan iletilen seslerdir. Vibrasyon, makine titreşimi gibi sesler vs. de mekanik seslerdir. Sesler farklı frekanslara göre de bas sesleri ve tiz sesleri olarak ayrılır. CelluBOR selüloz yünü bir çok frekansta çok iyi bir ses yutucudur.