CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Aderans Artırıcı Astar Nedir?

CelluBOR

Aderans Artırıcı Astar Nedir?

Aderans artırıcı astar, yüzey ile başka malzemeler arasında yapıştırma işlevini üstlenen yapı malzemesidir. Kelime anlamı olarak aderans, iki malzemenin birbiriyle temas ederek yapışması, manasına gelmektedir. İnşaat sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Sektörde ise; iki malzemenin birbirine yapışması nedeniyle ortaya çıkan gerilim kuvveti, aderans olarak tarif edilmektedir. Betonarme yapıların sağlamlığı, sahip oldukları aderans kuvvetine bağlıdır. Aderans kuvvetinin yeterli olmadığı binalar, yeterince dayanıklı değildir. Aderans artırıcı astar sayesinde farklı malzemeler birbirine yapıştırılarak birlikte kullanılması sağlanmaktadır.

Aderans Artırıcı Astar Kullanım Alanları

Aderans artırıcı astar, birbirine yapıştırılan malzemeler arasındaki bağın artması istenildiğinde kullanılan bir üründür. Taş zeminlerde, çimento esaslı şaplarda, tesviye şaplarında, ahşap zeminlerde, beton zeminlerde, mastik asfalt şaplarda, seramik yüzeylerde ve alçı panel zeminlerde aderans artırıcı astar kullanılmaktadır. Aderans artırıcı astar, emici ve geçirimsiz yüzeylerde de kullanılabilecek şekilde formlara sahiptir. Yalıtım uygulamalarında; metro, otoyol, tünel gibi mühendislik işlerinde; güçlendirme ve onarım çalışmalarında veya demir filizlerinin korozyona uğramasını engellemek amacıyla tercih edilmektedir.

Aderans Artırıcı Astar Uygulaması

Aderans artırıcı astar temiz ve kuru yüzeylere uygulanmalıdır. Yüzeyde çatlak varsa veya yüzey sağlam değilse aderans artırıcı astar kullanmak uygun olmayacaktır. Yağ ve kirden arındırılan sağlam yüzeylerde aderans artırıcı astar kullanılabilir. Yüzeyde ahşap ve doğal taş gibi malzemeler kullanılmışsa uygulama öncesinde zımparalanması ve temizlenmesi gerekir. Herhangi bir yüzeye uygulamadan önce iyice karıştırılarak homojen bir karşım elde edildiğinden emin olunmalıdır. Aderans artırıcı astar emici, çok emici, gözenekli, beton ve geçirimsiz gibi farklı özelliklere sahip yüzeylere uygulanırken su ile karıştırılmak suretiyle seyreltilir. Her yüzey için farklı oranlarda su miktarı kullanılmaktadır. Aderans artırıcı astar uygulaması, ürünün kullanım talimatlarına uyularak gerçekleştirilmelidir. Kaplama yapılmadan önce uygulama yapılan yüzeyin kuruduğundan emin olunmalıdır. Yüzey kuruduktan sonra üzerine kaplaması yapılır.

Aderans artırıcı astar, zehirli olmayan bir içeriğe sahip olmalıdır. Uygulaması kolay ve dayanım derecesi yüksek ürünler tercih edilmelidir. Aderans artırıcı astar almadan önce, kullanım alanını göz önünde bulundurarak ürün hakkında karar verilmelidir.