CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ahşap Evlerde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Ahşap yapılar hem dekoratif hem de sağlıklı olmaları nedeniyle birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. Kişilerin ahşap yapıları tercih etmesindeki bir diğer neden ise çok yönlü olmaları, basitliği ve hafifliğidir. Ancak ahşap evler doğal yapısı nedeniyle ses yalıtımı yönünden yetersiz kalır. Birçok kişi ahşap evlerde ses ve ısı yalıtımının yapılamayacağını düşünse de ilerleyen teknolojiyle birlikte ahşap evler için de çeşitli ses yalıtım çözümleri üretilmeye başlanmıştır. Peki, ahşap evlerde ses yalıtımı nasıl ve ne zaman yapılır?

Ahşap Evlerde Ses Yalıtımı Ne Zaman Yapılır?

Ahşap yapılar beton yapılara göre daha geçirgen oldukları için mutlaka ses yalıtımı yaptırmanız gerekir. Ahşap evlerin zeminlerinde bulunan tahtalar sıcaklıkla genleştiğinde insanları rahatsız edici düzeyde sesler çıkarabilir. Ayrıca, ahşap evlerde yaşayanlar dış mekan seslerini de evin içinden kolaylıkla duyabilir.

Ahşap evlerde ses yalıtımının ne zaman uygulanacağı kişinin kararına bağlıdır.  Bu tür evlerde ses yalıtımı inşaat sırasında olabileceği gibi sonradan da uygulanabilir. Ahşap evlerde ses yalıtımı uygulamalarında genellikle zemin, tavan ve duvarlar uygun bir yalıtım malzemesi ile kaplanır.  Böylece, dışarıdan gelen seslerin ve gürültünün evinizin içine girmesi önlenir. Yanmaz özellikteki CelluBOR selüloz yünü ahşap eviniz için uygulayabileceğiniz bor katkılı ve geri dönüşüme uygun insan sağlığına zarar vermeyen hem ses hem de ısı yalıtım malzemesidir.

Ahşap Evlerde Hangi Ses Yalıtım Malzemesi Kullanılır?

Ahşap evler beton yapılara göre hem ses hem de ısı bakımından daha geçirgendir. Bu nedenle ahşap evlerde ses yalıtımı uygulamalarında yüksek ses emme kapasitesine sahip akustik süngerler veya bariyerli kalın süngerler kullanılır. Ancak bor katkılı CelluBOR yalıtım malzemesi kullanarak ses geçirmezliği en yüksek düzeye çıkarabilirsiniz. CelluBOR yalıtım malzemesinin en iyi tarafı hem ses hem ısı hem de nem yalıtımlarında kullanılabilmesidir. Ahşap evlerin yapısı gereği mantar ve böcek oluşumuna sıklıkla rastlanır. Mantar ve böcek oluşumuna izin vermeyen CelluBOR yalıtım malzemesinin içeriğinde bulunan % 80’e yakın geri dönüşüm oranı ile çevreyi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. CelluBOR yalıtım malzemesinin içeriğinde bulunan selüloz atık kağıtların ve gazetelerin geri dönüştürülmesi ile elde edilir.