CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ahşap Yapılarda Yalıtımın İhtiyaç Hiyerarşisi

CelluBOR

Ahşaptan yapılmış yapılar, içlerinde gizledikleri avantajlar nedeniyle ilgi görür.  Ahşap bir evde hâkim olan doğal atmosfer insana sıcak gelen, pozitif ve konforlu, bir enerji verir. Enerji kaynaklarının %40’ından fazlasının insanlar tarafından soğutma ve ısıtma için harcandığı kesin olarak biliniyor. Bu da ısı yalıtım malzemelerine olan ihtiyacın ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Ahşap yapılarda ısı yalıtımı rahat koşulların oluşmasına katkıda bulunduğu gibi, yapının bazı bölümlerini aşırı sıcaklıklardan korur ve böylece ahşap yapının ömrünü uzatır. Bu nedenle ahşap bir yapının nasıl yalıtılacağı oldukça önemlidir.

Ahşap Yapılarda Yalıtıma Nereden Başlanmalı?

Ahşap bir yapıda yalıtıma zeminden başlamak önemlidir. Zeminin yalıtımı teknolojiye bağlı olarak gerçekleştirilir. Yapının zemini topraklanmışsa, bir ısı yalıtkanı kullanılır. Doğru ısı yalıtkanını çalıştığınız firma projeye göre seçecektir. Yalıtmak istediğiniz yapının zemini desteklere monte edilmişse, tahta şeridi aşağıdan monte etmelisiniz. Tahta şeridin yüksekliğine göre, bir ısı yalıtımı tabakasının döşendiği bir taslak levha ile kenetlenebilir. Bu bir poliüretan olabileceği gibi, boşluklar oluşmadan döşenebilecek bor katkılı bir selüloz yün de olabilir.  Tabaka kalınlığı 100 mm’den az olmamalıdır. Ahşap yapılarda duvarların yalıtımı için: nemli hava girişine karşı koruma buhar bariyeri, 100 mm kalınlığında ısı yalıtkanı, buharı geçen fakat nemi tutan bir su yalıtım maddesi, içeriden dışarıya doğru kullanılmalıdır. Duvarların ardından tavan yalıtılmalıdır. Zeminin ısı yalıtımından farklı olmayan tavan yalıtımında, kütük yerine evin üzerindeki kirişler kullanılır. Aralarına bir hidro yalıtkanla çevrelenmiş, bir ısı yalıtkanı ve bir buhar tabanı yerleştirilir.

Ahşap Yapılarda Yalıtım Malzemesi Ne Olmalı?

Ahşaptan yapılmış bir evin yalıtımı için en iyi seçenek, mineral katkılı selüloz yünüdür. CelluBOR ısı, ses ve nem yalıtımını üst düzey performansla tek malzemede gerçekleştirir. Bor katkılı selüloz yün materyal, ahşap bir yapıyı olumsuz hava koşullarından korumak için en iyi yardımcılardan biri olarak kabul edilir. CelluBOR küf, mantar ve böceklerin etkisine dayanıklıdır. Toksik maddeler içermez ve buharın çevreye salınmasına katkıda bulunur. Ahşap bir yapının doğru ve düzgün bir şekilde yalıtımı için, çalışacağınız firmayı titizlikle seçmelisiniz. Ahşap evinizin yalıtımı için alanında en deneyimli firmalardan biri olan CelluBor ile iletişime geçerek, ahşap evinizi olumsuz koşullardan uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz.