CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Akustik İzolasyon Nedir?

CelluBOR

Çeşitli binalarda ses nedeniyle meydana gelen yankı birçok ortamda rahatsızlık verir. Yankı nedeniyle oluşan bu olumsuz durumun önüne  akustik izolasyon uygulamaları ile geçilebilir. Böylece uygulama yapılan alandaki  akustik sistem de elde edilebilir. Akustik izolasyon titreşim kaynaklı ve hava doğuşlu gürültünün önlenmesi için uygulanır. Bu  uygulamalarda  genellikle kumaş kaplı paneller, sünger ve akustik bariyer gibi izolasyon malzemelerinin yanı sıra insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen organik ve bor katkılı akustik izolasyon malzemeleri de kullanılır. Böylece, uygulama yapılan alandaki sesin çevreyi ve kişileri rahatsız etmesinin önüne geçilir. Akustik izolasyonun nasıl yapıldığı ve organik ve bor katkılı akustik izolasyon malzemelerinin nelerden oluştuğunu öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Akustik İzolasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde Türkiye’de çok katlı binaların sayısı gittikçe artmaktadır. Çok katlı binalarda bulunan elektrik ve mekanik tesisatın verimli bir şekilde çalışabilmesi için tesisat binanın üst katlarına ya da ara katlarında bulunur. Bu alanlarda bulunan ekipmanın akustik izolasyonunu  yaptırmak zorunludur.  Gürültüyü kontrol altına almak için en etkili yöntem gürültü kaynağını alanlardan uzak yerlere konumlandırmaktır. Ancak yüksek binalarda teknik birimler hizmet verdikleri katlara yakın olmak için sıklıkla ara katları tercih ederler. Buna benzer teknik alanlar için genellikle yüzey döşeme ve duvar iç kaplama sistemleri uygulanır. Bunu sağlamak için tesisat ve ekipmanların titreşim izolatör seçimlerinin doğru yapılması gerekir. Böylece, kurulmak istenen teknik alanlar gürültüye ve titreşime duyarlı alanlara kurulabilir.

Akustik İzolasyon Malzemeleri Nelerdir?

Akustik izolasyon uygulamaları için uygulama yapılacak alanlara göre farklı özellikler taşıyan malzemeler kullanılır. Günümüzde birçok kişi tarafından genellikle bor katkılı ve organik yapılı izolasyon malzemeleri tercih edilir. Yalıtım malzemelerinin lider markası CelluBOR ürettiği selüloz yünü ve taşyünü gibi ürünlerle hem ısı hem de ses yalıtım uygulamalarının yapılmasını sağlar. Selüloz yünü ve taş yünü;

  • Organik ve çevreye zararsız doğal yapı,
  • A Sınıfı Ses Yutuculuk
  • Ses köprüsü içermez
  • Yüksek geri dönüşüm oranı

gibi özelliklere sahiptir.  Selüloz yünü özellikle ses ve akustik izolasyon uygulamalarında tercih edilir. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan selüloz yünü sayesinde yaşam alanınız 70 dB’e kadar ses geçirmeme özelliği kazanır.