CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Akustik Yalıtım Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Akustik yalıtım, hava ve titreşimden kaynaklanan gürültüyü önleme amacıyla yapılan bir gürültü önleme uygulamasıdır. Bu yöntemde sünger, kumaş kaplı panel gibi akustik bariyerler kullanılarak yalıtım yapılır. Bu sayede, gürültülü ortamdaki sesin çevreye veya dış ortamdaki gürültünün de sessiz ortamı rahatsız etmesi önlenebilir.

Akustik yalıtım türleri ikiye ayrılıyor:

  • Hacim akustiği: Konferans, sinema, tiyatro, konser alanları; ses kayıt odası, enstrüman odası, toplantı odası, ev sinema odası, açık ofis ve çağrı merkezi alanları gibi ortamlar için yalıtımları.
  • İnşaat akustiği: Binalar, fabrikalar, mekanik ortamlar ve ses izolasyon kabinleri gibi ortamların tavan-duvar-zemin ses yalıtımları.

Akustik Yalıtım Nedir?

‘Akustik’ kelimesi; özellikle sinema, konferans, tiyatro salonları gibi ortamlar için kullanılan bir kavramdır. Ses dalgaları ve yankı ile ilgili olan konular da akustik bilimi olarak ifade ediliyor. Akustik yalıtım ise, ses ve yankı konusunda düzenleme ihtiyacı bulunan ortamlar için uygulanan bir ses yalıtım tekniğidir.

Ses yalıtımlarının genel amacı, sesleri hapsederek izole etmek olarak biliniyor. Ancak akustik ses yalıtımının farklı amaçları da bulunuyor. Bu amaçlardan en önemlileri, seslerin izole edilmesinin dışında, ortamda oluşan çınlama ve yankı gibi sorunların çözülmesine yönelik olanlardır. Ortam akustiğinin düzenlenmesi ise genel amacı olarak sayılabilir.

Akustik Yalıtımda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Akustik ses yalıtım malzemeleri çok amaçlı ve çok seçenekli bir şekilde üretiliyor. Kumaş kaplamalı paneller, akustik süngerler, kauçuk tabanlı halılar bu malzemelerin başında geliyor. Akustik ses yalıtımlarının malzemelerinde de değişik alternatifler bulunuyor.

Akustik yalıtımda son yıllarda; sağlıklı ve çevreci bir ürün olan, selüloz yünüyle bor karışımından yapılan CelluBor ses yalıtım malzemesi kullanılıyor. Bu malzemenin sağlıklı ve çevreci olmasının dışında, yalıtımda sağladığı yüksek verim de önemli bir konudur.

En çok kullanılan yalıtım malzemeleri şunlardır:

  1. Akustik panel kaplama: Ortam dekorasyonunun bozulmaması için uygulanan bir yöntemdir. Renk seçeneklerinin zenginliği ve yanmaya karşı dayanıklı özelliklere sahip olan bu uygulama sayesinde yaşam alanlarına farklı dekoratif olanaklar sunuluyor.
  2. Akustik sünger: Yankı ve çınlama yalıtımını sağlayan, ortamdaki gürültülü titreşimleri engelleyen, akustik ses kalitesini arttıran ve ses emici özelliği olan bir üründür. 
  3. CelluBor-Selüloz ve bor karışımlı yalıtım malzemesi: Ses yutucu ve yankılama önleyici özelliği olan sağlıklı bir üründür. Uygun malzemelerle birlikte kullanıldığında yüksek verim elde edilir.

Akustik yalıtım, kaliteli malzeme ve uzman ekiple yapılır!

Akustik yalıtım ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için CelluBOR uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.