CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Akustik Yalıtım Nedir?

CelluBOR

Akustik yalıtım ile ses yalıtımının aynı olduğunu düşünen birçok kişi bulunuyor ancak akustik yalıtım ve ses yalıtımı aynı anlama gelmez. Ses yalıtımı yaptırdığınızda sesin duvarlardan ses yalıtım malzemeleri sayesinde sızmasını önleyebilirsiniz. Akustik yalıtım ise uygulanan alanda oluşan sesin daha berrak ve iyi olmasını sağlar. Bu anlamda akustik yalıtımı sesin daha iyi anlaşılması ve ortamdaki parazit ve diğer olumsuz seslerin ortadan kaldırılması için kullanılan teknolojik uygulamalar olarak tanımlanabilir. Akustik yalıtıma hangi alanların uygun olduğunu ve yalıtım sırasında kullanılan malzemeleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Akustik Yalıtım Hangi Alanlar İçin Uygundur?

Ses yalıtımı ile akustik yalıtımın amaçları farklıdır. Ses yalıtımının amacı sesleri en aza indirgemek olarak açıklanabilirken akustik yalıtımın amacı seslerin izole edilmesinden çok alanda ortaya çıkan yankı sorunlarının çözülmesidir. Bunun yanı sıra alanın akustiğinin düzenlemesi de akustik yalıtım uygulaması amaçları içinde bulunur.

Akustik yalıtım genellikle akustik düzenin sağlanması ve seslerin alanın her yerine eşit dağılması gereken durumlardauygulanır. Yankı ve eko sorunlarını önleyen akustik yalıtım uygulamaları konferans salonu, tiyatro, sinema, stüdyo, jeneratör kabini ve hastane odalarında uygulanır. Bunun yanı sıra akustik yalıtım uygulamaları ev sineması için de oldukça uygundur. Yalıtım konusunda CelluBor uzmanları sizin için en uygun yalıtım uygulamaları konusunda yol göstererek kısa sürede akustik yalıtımı uygulamalarının bitmesini sağlar.

Akustik Yalıtımda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Akustik yalıtımda kullanılan malzemeler uygulama alanlarına göre farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse, piramit, yumurta, labirent ve değişik formlardaki süngerler açık gözenekli ve ses yutma özelliği fazla olan malzemelerdir. Gürültü ve yankının olmaması gerekli olan müzik odası, ses kayıt stüdyoları, konferans salonu gibi geniş alanlarda bu tip malzemeler kullanılır. Ancak bütün bu malzemelerin yerine CelluBOR tarafından üretilen organik ve bor katkılı selüloz yünü kullanabilirsiniz. CelluBOR selüloz yününün içeriğinde asgari % 80 oranında geri dönüşüm malzemesi bulunur. Anti bakteriyel ürünler olan CelluBOR insan ve çevre sağlığına zararlı hiçbir madde içermemesiyle de dikkat çeker. Birçok uzman yalıtımda belgeli malzemelerin kullanılmasını önerir. CelluBOR yalıtım malzemeleri yanmaz sınıfında olup uluslar arası standartlara göre üretilmiş olup CE belgesine sahiptir.