CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Akustik Yalıtım Uygulamaları Nelerdir?

CelluBOR

Akustik yalıtım uygulamaları, sinema salonu, konferans salonu ve müzik odası gibi ortamlar için yapılan teknik işlemlerdir. Akustik ses yalıtımı uygulamasında amaç, mekânın akustik kalitesini arttırmak ve ortamın dışarıdaki gürültüden yalıtımını sağlamaktır. Bu uygulamalar yapılırken bazı özel yalıtım malzemeleri kullanılıyor.

Akustik yalıtım, ortamın konforu bakımından büyük önem taşıyan uygulamalardır. Gürültü kirliliği ve ses karışıklığı, mekânların konforunu olumsuz etkiler. Mekânın akustik ses yalıtımı, ortamda yapılan işlerin verimini yüksek oranda yükseltir. Çünkü akustiği kaliteli olan mekânlar zaman geçirmekten keyif alınan yerler haline geliyor.

Akustik Yalıtım Uygulaması Nedir?

Akustik ses yalıtımı uygulaması, mekânlarda meydana gelen ses karışıklığını engellemek ve ses sorunlarını çözmek için yalıtım malzemeleriyle yapılan uygulamadır. Akustik uygulama yapılmadan önce, her mekânın kendi özelliklerine göre değerlendirilmesi ve işlemlerin mekânın verimliliğini olumlu yönde etkilemesi gerekir.

Akustik yalıtım uygulamaları, ortamda bulunan ses problemlerini giderir ve sesin daha net bir şekilde duyulmasını sağlar. Özellikle sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu gibi yerlerde; film veya gösterilerdeki seslerin anlaşılır hale getirilmesine yardımcı olur.

Akustik Yalıtımda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Akustik yalıtım uygulamalarında kullanılan izolasyon malzemeleri, diğer ses izolasyonlarında da kullanılan çok amaçlı materyallerin benzerleridir. Akustik sünger, kumaş kaplama akustik panel ve kauçuk taban halısı gibi malzemeler temel ses yalıtım malzemelerinin başındadır. Ayrıca insan sağlığına ve çevreye duyarlı, selüloz yünüyle bor malzemesinden üretilen akustik yalıtım malzemesi de yalıtım uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.

En çok uygulanan akustik ses yalıtımı malzemeleri şunlardır:

  • Akustik sünger: Akustik ses düzenleme uygulamaları için duvar ve tavanlarda tercih edilen akustik malzemedir.
  • Zemin akustik kaplamaları: Zeminlerin izolasyonuna yönelik uygulamalar için üretilmiş akustik tabanlı halılar ve diğer akustik zemin kaplamalarıdır.
  • Akustik panel: Yankı, çınlama ve titreşimleri önlemek için yapılan akustik panellerdir.
  • Akustik stüdyo panelleri: Yüksek seslerin hapsedilmesi veya yansıtılması gibi özelikleri olan akustik özellikli ahşap panelleridir.
  • Asma tavan sistemleri: Ortamın akustik kalitesini iyileştirmeye yarayan asma tavan paneli, tavana yansıyan seslerin hapsedilmesinde etkili olan malzemelerdendir.
  • Akustik ses yalıtımlı cam: Gürültü seviyesi çok yüksek olan ortamlarda verimli bir akustik yalıtımı sağlamak için özel üretilmiş olan ses geçirmez camlardır.
  • Akustik ses geçirmez kapı: İç ve dış ortamlar arasındaki ses geçişlerini engelleyen kapılar, çoğunlukla stüdyo ve müzik odaları için kullanılıyor.
  • CelluBor-Selüloz yünü ve bor karışımlı yalıtım malzemesi: İçerik olarak selüloz yünü, bor ve kullanılmış atık kağıtların harmanlanmasıyla üretilen doğal malzemedir. Yalıtım konusunda verimi yüksek olan bu ürün, yankı ve çınlamayı önleyen bir özelliğe sahiptir.

 

Akustik yalıtım teknikleri, stüdyoların olmazsa olmazı!

Akustik yalıtım uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için CelluBOR uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.