CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Akustik Yalıtımı İçin Gerekli Malzemeler

CelluBOR

Akustik Yalıtımı İçin Gerekli Malzemeler

Akustik yalıtımı için gerekli malzemeler, ses yalıtım malzemelerinden bazı noktalarda ayrışmaktadır. Ses yalıtım malzemeleriyle, gürültünün dışarıya veya içeriye yayılması engellenir. İstenmeyen sesler nedeniyle çevredeki insanların rahatsız edilmesinin önüne geçilse dahi, akustik yalıtımı yaptırırken ses yalıtım malzemeleri tek başına yeterli değildir. Akustik; sesin oluşumuyla, yayılmasıyla ve dağılmasıyla ilgilenen, yankı bilim olarak da adlandırılan bir bilim dalıdır. Akustik yalıtımı ile amaçlanan hem gürültünün dışarıya taşmasını engellemek hem de sesin kapalı alan içerisinde net bir şekilde duyulmasını sağlamaktır. Konferans salonu, tiyatro, sinema, müzik stüdyosu, hastane, okul, jeneratör kabini, kazan dairesi, sunum odası, üniversite amfisi, cami, radyo ve televizyon stüdyosu, hidrofor dairesi ve makine odası akustik yalıtımın yapıldığı alanlardır. Özellikle cami, konferans salonu ve sinema gibi aynı anda birçok kişinin bulunduğu geniş alanlarda; sesin herkes tarafından eşit ve homojen bir şekilde duyulmasını sağlamak için akustik yalıtım malzemeleri kullanılır. Akustik ses yalıtım malzemeleri bunu, yankı oluşumunu engelleyerek gerçekleştirmektedir. Müzik, radyo ve televizyon stüdyolarında gerçekleştirilen ses kayıtlarının kalitesini belirleyen de akustik yalıtım için kullanılan malzemelerdir.

Akustik Yalıtım Malzemeleri

Akustik yalıtım malzemeleri sesin yayılma kalitesini arttıran, yankıyı önleyen ve tesisat gibi arka plan gürültülerini kesen özelliklere sahiptir. Bu özelliklerini, sahip olduğu “ses yutma” katsayısına borçludur. Akustik yalıtım malzemeleri ses yutuculuk ve ses geçirmeme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Duvar, zemin ve tavanlarda kullanılan akustik yalıtımı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Akustik süngerler
  • Mantar şilte
  • Kauçuk levha
  • Akustik kumaşlar
  • Duvar ve tavan panelleri
  • Epdm ses bariyerleri
  • Akustik yapılı melamin piramitler

Akustik yalıtımı için kullanılan ve yukarıda bahsi geçen bu malzemelere ek olarak, CelluBOR akustik yalıtım malzemeleri hem ses geçişini engelleyen hem de sesin yayılma kalitesini arttıran bir forma sahip olmasıyla diğerlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca CelluBOR akustik yalıtım malzemelerinin ses yutma katsayısı 1’dir ve bu özelliğiyle ses yutuculuğunda en yüksek seviyeyi yakalayarak A sınıfında yerini almıştır. Ses geçirmeme özelliği ise 70 dB’ e kadar çıkmaktadır. Akustik yalıtım malzemeleri içerisinde CelluBOR, içeriğindeki selüloz ve bor katkısı ile çağı yakalayan, doğayı ve çevreyi koruyan yenilikçi bir anlayış sunmaktadır. En az %80’i atık kâğıtlardan elde edilen CelluBOR akustik yalıtım malzemeleri, uygulama sistemleri sayesinde her yüzeye kolaylıkla uygulanabilmektedir. Üstelik CelluBOR yalıtım malzemelerinin uygulandığı alanlarda dekorasyon için endişelenmenize de gerek kalmaz. Püskürtme, doldurma ve serme uygulamalarıyla ortamda oluşturmak istediğiniz iç tasarıma engel olmaz.