CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Apartmanlar İçin Doğru Isı ve Ses Yalıtımı Nasıl Olmalı?

CelluBOR

Apartmanlara yapılan ısıtma ve soğutma koruması, bir apartmanın sahip olması gereken en temel öğeler arasında yer alır. Apartman sakinleri için, apartmanlarının ısıtma ve soğutma gereksinimlerinde, yüksek kaliteli ısı yalıtımı önemlidir. Söz konusu ısı yalıtımı olduğunda, profesyonel yardım almak en doğru seçenektir. Isı yalıtımı konusunda birçok farklı ısı yalıtım türleri bulunmaktadır. Başlıca ısı yalıtım türleri; fiberglas, selüloz, cam yünü, poliüretan köpük olarak sayılabilir. Fiberglas ve selüloz ısı yalıtım türleri, apartmanlar için en çok tercih edilen türler arasında olsa da diğer seçenekler de apartmanın bütçesine göre tercih edilebilir.  Apartmanlarda ses yalıtımının yapılması da, gürültü açısından önemli bir konudur. Etraftan gelen seslerden rahatsızlık duyuluyorsa, ses yalıtımı mutlaka yaptırılmalıdır.

 

Ses Yalıtımı Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses yalıtımı uygulaması yapılırken, dikkat edilmesi gereken kuralları göz ardı etmemek gerekir. Gürültünün ve dış seslerin evin içine girmesi istenmiyorsa, ses yalıtımı tek çözümdür. Ancak sadece ses ve gürültüden hoşlanmayan daireye ses yalıtımı yapmak yeterli olmayacaktır. Dışarıdan gelen seslerin önlenebilmesi için, ortak kullanım alanlarında da ses yalıtımı yapılmalıdır. Komşu daire ile ortak kullanılan, tavanlara ve duvarlara da ses yalıtım sistemi uygulanması gerekmektedir.

Pencere Ses Yalıtımı

Gürültüden rahatsız olan ev sahiplerinin, ses yalıtımı için camları da dikkate almaları gerekmektedir. Ses yalıtım sistemlerinde, farklı cam kalınlıklarının kullanılması, gürültünün daire içine daha az girmesini sağlayacaktır. Ses yalıtım sistemlerinin doğru uygulanabilmesi için, tek pano ya da yalıtım camı kullanılması daha da uygun olacaktır. Ayrıca çatı ve pencere doğrama alanlarının da, izole edilmesinin sağlanması gerekir. Eğer apartman cadde üzerindeyse, doğramaları ses yalıtımına uygun biçimde yenileme yoluna gidilebilir. Trafik gürültüsünün önlenmesi için, ortak kullanılan döşemeleri kaplatabilirsiniz. İki dairenin ortak kullandığı bölümlerde de ses yalıtımı uygulaması yapmak oldukça önemlidir. Gürültü dışarıdan kaynaklanıyorsa ön kapıya bazı ek ilaveler eklendiğinde apartman ses yalıtımı uygulaması tam olarak sağlanabilir. Ses yalıtımı da ısı yalıtımı gibi, binanın yapım aşamasında planlanırsa çok daha kolay ve başarılı olacaktır.