CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Betonarme Yapılarda Akustik İzolasyon Neden Yapılmalıdır?

CelluBOR

Günümüzde konutlar ve işyerleri çok katlı betonarme binalarda bulunur. Bu nedenle yaşayanların ve çalışanların sağlığı göz önüne alınarak betonarme yapılarda akustik izolasyonun yapılması gerekir. Genellikle işyerleri, sinema salonları, hastaneler ve ses kayıt stüdyoları için gerçekleştirilen akustik izolasyon ile yankı ve eko sorunları kolayca çözümlenir. Ancak akustik izolasyon uygulaması doğru izolasyon malzemeleriyle doğru şekilde yapılmalıdır. Betonarme binanızda birlikte çalışacağınız uzman size en doğru malzemelerin neler olduğu hakkında bilgi verir. Betonarme yapılarda akustik izolasyonun neden yapılması gerektiğini aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

Betonarme Yapılarda Akustik İzolasyon Zorunlu mu?

Binaların Gürültüye Karşı Korunması ve Ses Yalıtımı Yönetmeliğine göre betonarme binalar gürültüye karşı önlem bakımından yönetmeliğe uygun değilse yapı ruhsatı alamaz. Bu nedenle betonarme binalarda ses yalıtımının yanında akustik izolasyonunda yapılması zorunludur. Ayrıca, akustik izolasyon yapılmayan bir binada yaşıyorsanız zemin ve ortak komşu duvarlardan özellikle bahar ve yaz mevsiminde camı açtığınızda çevreden gelen sesler ve ortamdaki yankı sizi rahatsız eder. Özellikle akustik izolasyonu olmayan işyerlerinde çalışmaya konsantre olmak da oldukça zordur. Dolayısıyla, betonarme binalarda akustik izolasyonun olması hem kanunen hem de insan sağlığı açısından gereklidir.

Betonarme Binalarda Akustik İzolasyon Nasıl Yapılır?

Binalarda akustik izolasyon uygulamaları yapmak için çeşitli izolasyon malzemelerine ihtiyaç vardır. CelluBor ürettiği organik ve bor katkılı selüloz yünü sayesinde hem ısı hem ses hem de nem yalıtımını sağlıklı bir şekilde yapmanızı sağlar. Bir binada akustik izolasyon uygulaması yapmak için öncelikle mevcut duvar, tavan ve zeminlere uygun olan CelluBOR selüloz yününü doğru yapı malzemeleriyle kullanarak binadaki akustik izolasyonu düzenleyebilirsiniz. Bütün betonarme binalarda hava boşluğu ses geçişlerinde önemlidir. Bu nedenle akustik izolasyon uygulamaları sırasında çelik ya da ahşap profil ile hava boşluğu bırakılarak yüzey CelluBOR ürünleri ile kapatılır. Bu işlemin ardından CelluBOR selüloz yünü yalıtım yapılacak yüzey üzerine kaplanır.  Böylece, betonarme binalarda büyük oranda akustik düzenlemeler sağlanabilir. CelluBOR selüloz yünü tamamen organik ve bor katkılı olduğu için insan sağlığı olumsuz etkilenmez. CelluBOR selüloz yünü ile hastane, fabrika, ses kayıt stüdyoları, tiyatro ve sinema salonları gibi alanlarda akustik izolasyon düzenlenirken hem çalışanların sağlığı korunur hem de verimli bir çalışma elde edilir.