CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Bina Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Bina Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Binanın en temel yapılarından biri olan çatının korunması önemlidir. Peki, çatıyı nelerden korumak gerekir?  Binada çatı kaynaklı problemler nelerdir? Rutubetten dolayı terlemeler, küflenmeler, malzemenin kalitesizliği sonucu yapının deformasyonu gibi sorunlarla karşılaşılır. Başarılı çatı izolasyonu ile bütün bu problemlere çözüm getirilebilir. İzolasyon ile binanın kullanım süresi uzatılıp performansı da korunabilir. Uzman kişiler tarafından, doğru ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılması oldukça önemlidir.

İzolasyon sadece olumsuz hava şartlarından korunmayı değil bunun yanında ses yalıtımını, enerji ve ısı tasarrufunu da sağlar. Çok sıcak havalarda bunalmamak, çok soğuk havalarda üşümemek, dışarının gürültüsünden etkilenmemek yine başarılı bir izolasyonla mümkündür. Diğer yandan gerekli katkılarla korunmuş yalıtım malzemeleri ile çatıda böcek, fare gibi canlıların yer edinememesi, çatıya zarar vermemesi de sağlanmış olur.

Çatı İzolasyonunda Nelere Dikkat Edilir?

Çatı izolasyonunda selüloz yünü , taşyünü, cam yünü, ekstrüde polistren, ekspande polistren, poliüretan gibi malzemeler kullanılır. Her birinin kendine has özellikleri ve seçilme sebepleri vardır. Nemden korunmak amaçlı gözenekli, ısı iletkenliği düşük yapılar tercih edilir.

Taş yünü malzemesi de ısı iletimi düşük, ateşe dayanıklı ve çok tercih edilen izolasyon malzemelerinden biridir. Bunun gibi avantajlı özelliklere sahip maddeler izolasyonda tercih edilir.

  • Çatı izolasyonunda alt tabakada ısı yalıtımı, üst tabakada su yalıtımı şeklinde bir plan yapılır. 
  • Eğimli çatılarda yağış gibi durumlarda su birikimi görülmeyebilir fakat düz çatılarda sızdırma gibi problemler ortaya çıkar. Çatıdaki kirişler, hava boşlukları su ve ısı kaçaklarına sebep olabilir. Bunların hepsi göz önüne alınarak çeşitli sistemlerle (püskürtme gibi) yalıtım sağlanır.
  • Çatı katının bir oda gibi kullanılması ya da kullanılmaması da izolasyonun yapılış şeklini etkiler. Mekan olarak kullanıldığı takdirde ısı yalıtımı için örtü sistemi içinde bir izolasyon gerekir. Oda olarak kullanılmadığı durumlarda direkt döşeme üzerine izolasyon gerçekleştirilebilir.
  • Çatının zemini temiz olmalıdır, taş ve bunun gibi şeyler öncelikle temizlenir. Sonrasında izolasyon malzemesi döşenmeye başlanır. Yalıtım malzemesinin üstü kaplanarak korumaya alınabilir.
  • Mevcut bir yalıtım malzemesinin yeterli olmadığı durumlarda bu malzeme desteklenebilir, açıkları kapatılabilir ya da kaldırılıp temizlenerek yeniden yapılabilir. Tekrar aynı problemi yaşatmayacak bir malzeme ve teknik, uzman kişiler tarafından çatıya uygulanır.
  • Kullanılan malzemenin kalitesi kadar işçilik de oldukça önemlidir.

CelluBOR İle Çatı İzolasyonu Nasıl Sağlanır?

CelluBOR, izolasyon malzemesi olarak isminden de bize ipucu verdiği üzere selüloz yününü ve boru beraber kullanır. Atık kağıtların geri dönüşümünden selüloz yünü elde edilmesi çevreci bir nitelik kazandırırken ülkemizin değerli mirası olan boru kullanması da yerli niteliğini gösterir.

Aynı zamanda selüloz yünü insan sağlığını tehdit etmeyen doğa dostu bir maddedir. Bu özellik önemli çünkü çatı izolasyonunu yapan insanların maruz kaldığı bazı izolasyon malzemeleri sağlıklarına zarar verebiliyor, malzemenin tozu vücutla temas ettiğinde kaşıntıya sebep olabiliyor.

Selüloz yünü dayanıklı bir malzeme olduğu gibi ses yutucu özelliğiyle ses yalıtımında da oldukça başarılıdır. Yangın geciktirici özelliğiyle de bilinerek son on yılda çok tercih edilen bir yalıtım malzemesi olmuştur.

CelluBOR, püskürtme sistemleriyle de herhangi bir hava boşluğuna ve ısı kaçağına mahal vermez. CelluMAK adını verdikleri sistemle izolasyon maddesi bir makineye atılarak hortum vasıtasıyla su ile birleşir ve püskürtülür. Böylelikle her yerde eşit ve istenilen kalınlıklarda izolasyon malzemesi kullanılmış olur. Tek tek plakaların olmadığı, bir bütün olarak izolasyonu oluşturması en büyük avantajları arasındadır.