CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Çocuk Odası İçin Ses Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

CelluBOR

Çocuklar hayatı oyunla algılar, öğrenir. Özgürce oyun oynayabilmeleri, gelişimleri için gereklidir. Bu da gürültü seviyesinin kısa sürede yükselmesi anlamına gelir. Eğer dairenizde yeterli bir ses yalıtımı yoksa, oyun gürültüsünün bir süre sonra komşularınızla sorunlara yol açma ihtimali yüksektir. Çocuk odasını bir düşünün; kapılar çarpıyor, metal oyuncaklar yere atılıyor, davul ve oyun konsolu test ediliyor, mutlu ve neşeli çığlıklar evde yankılanıyor. Tüm bu seslerin hepsi bir araya geldiğinde gürültüye dönüşür. Çocuk odasında sürekli olarak yüksek gürültü seviyesi hem anne ve babaları, hem evdeki büyükleri hem de komşularınızı rahatsız edebilir. Çocuk odasında ses yalıtımının, duvar ya da tavanda uygulanması gürültünün azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Ses emici ses yalıtım malzemeleri, sesin derinliklerine etki ederek, gürültüyü etkili bir biçimde zayıflatacaktır.

 

Çocuk Odasında Ses Yalıtımı

 

Çocuk odasında ses yalıtımı uygulamasında, aşama aşama ilerlemek daha iyi bir seçenektir. Aşama aşama ilerlemek demek, önce duvarlara ya da tavana ya da ikisine birlikte geniş bant emici geçirilmesidir. Bu da birkaç ses geçirmez akustik perde takılması anlamına gelir. Bu uygulama, aşırı sönümlemeyi önlemenin yanında doğal olmayan oda akustiğini de önler. Bu da paradan tasarruf edilmesini demektir. Genellikle duvar ve tavan alanının %20-30’unu ses yalıtımı ile kaplamak yeterli olmaktadır. Ancak bunun yanında ayak sesini azaltmak için, zemin kaplamasında da ses yalıtımı malzemesi kullanmak düşünülmelidir. Böylece çocuklar yürüyüp koşarken, sesin aktarılmasını önlenecektir. İyi bir oda akustiğinin sağlanmasının yanı sıra, çocuk odasındaki ses emicilerin tasarımı da çok önemlidir. Ses yalıtım panelleri genellikle dikdörtgen şeklinde tasarlanır. Geleneksel tasarımlar çocuklar için daha az çekici ve çocuk dostudur.  Çocuğunuzun odasında daha huzurlu ve iyi bir ruh hali yaratmak için, renkli ve motifli ses emicileri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzu eğlendirecek bu tercih, o heyecanla oynarken daha az gürültünün dışarı çıkmasını da sağlayacaktır.

 

Etkili Ses Yalıtımı Dışarıdaki Gürültünün Çocuk Odasına Ulaşmasını Önler

 

Etkili ses yalıtımı, çocuk odasındaki gürültüyü azalttığı gibi dışarıdan gelen gürültünün de çocuk odasına ulaşmasını engeller. Çocukların oyun oynamadıkları, dinlendikleri veya uyudukları zamanlarda, odalarına gürültünün gelmemesi önemlidir. Ses yalıtımının kapılara uygulanması genellikle en doğru tercih olacaktır çünkü kapılar yapıları nedeniyle kolayca sesi iletirler. Kapının malzemesini güçlendirmek, ağır akustik köpük kombinasyonu ve akustik perdeler gibi ses yalıtım malzemelerini kullanmak ses iletimini kesmek için idealdir. Bu malzemelerin yanı sıra pratik ve kendinden yapışkanlı olan kit sayesinde, ses emiciler kapı kanadına kolay bir şekilde uygulanabilir. Böylece gürültü çocuğunuzdan uzak kalır.