CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

En İyi Çatı Yalıtım Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

CelluBOR

En İyi Çatı Yalıtım Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Çatı yalıtım uygulaması, yapılarda “olmazsa olmaz” diyebileceğimiz işlemlerden biridir. Binalardaki ısı kaybının %20-25‘i kadarı çatılardan kaynaklanır. Bu oran kullanılan yapı malzemelerinin niteliğine göre artabilir veya azalabilir. Çatı yalıtım uygulaması olmayan yapılarda yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer. Isınma giderleri artar. Dahası, yapıların olumsuz hava koşullarından en çok etkilenen kısmı olan çatılar bir süre sonra yıpranır. Yıpranan çatı yapı ömrünü de kısaltır. Enerji tasarrufu yapmak isteyenler, çatı yalıtımını öncelikli olarak ele almalıdır. Çatı yalıtım uygulamasının yapılması yapı ömrünü uzatarak yazların serin, kışların sıcak geçtiği bir yapıda yaşam kalitesini artırır. Yazın serin kışın sıcak bir ortam sağlamak, enerji tasarrufu yapmak ve yapı ömrünü uzatmak için çatı yalıtım uygulamalarının yaptırılması gerekir. En iyi çatı yalıtım uygulaması için dikkat edilmesi gereken şey, doğru malzemeyle hatasız bir uygulama yapmaktır.

Doğru Malzemeyle Hatasız Çatı Yalıtım Uygulaması

Doğru malzemeyle hatasız çatı yalıtım uygulamasının yapılabilmesi için, her aşama titizlikle yürütülmelidir.

  • Proje Keşfi: Çatı yalıtım uygulaması yapılmadan önce, uzmanlar proje keşfine çıkar. Bu keşif sırasında çatı tipi belirlenir ve kullanılacak malzemelere karar verilir. Uygulama esnasında engel teşkil edebilecek materyaller varsa onların kaldırılması sağlanır. Çatı tipinin belirlenmesi, malzeme ve uygulama sistemi açısından önemlidir. Soğuk çatı olarak tabir ettiğimiz çatılarda, çatı arasında havalandırma vardır. Çatı arası kullanılmaz. Bu tip yapılarda, çatı yalıtım uygulaması tavan döşemesinin üzerine yapılır. Ancak sıcak çatı tipinde bu durum geçerli değildir. Sıcak çatılarda çatı arası kullanılır. Dubleks dairelerde olduğu gibi, yaşam alanı olarak faydalanılan sıcak çatılarda yalıtım uygulaması çatı örtüsüne yapılır.

 

  • Çatı Yalıtım Malzemesinin Seçimi: Yalıtımın hangi yüzeye (döşeme veya çatı örtüsü) yapılacağı dikkate alınarak, çatı yalıtım malzemeleri belirlenir.  Gözenekli yapısıyla hava alan, nemden zarar görmeyen ve içerisinde haşerat barındırmayan çatı yalıtım malzemelerinin seçilmesi gerekir. Ayrıca malzemeler yangına karşı dayanıklı olmalıdır. Bahsettiğimiz bu ön şartları sağlayan yalıtım malzemeleri arasından yoğuşmayı önleyen, ısı iletim kat sayısı düşük, ses yutuculuğu yüksek olanlar uygulanabilir. Son yıllara kadar yaygın olarak, cam yünü veya taş yünü gibi organik maddelerden elde edilen elyaflar ya da bir plastik türü olarak poliüretan sprey köpük tercih ediliyordu. Ancak son 15 yıldır CelluBOR yalıtım malzemelerinin yaygınlaştığını görüyoruz.  Bor katkılı ve %80’i atık kağıtlardan üretilen CelluBOR, selüloz yünü içeren yapısıyla organik bir özellik gösteriyor. CelluBOR uygulama sistemlerinin hataya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmiş olması ise onu ön plana çıkarıyor.

 

 

  • Çatı Yalıtım Uygulaması: Çatı yalıtım malzemeleri seçildikten sonra uygulama aşamasına geçilir. Isı yalıtımı altta, su yalıtımı üstte olacak şekilde planlama yapılır. Uygulama çok titizlikle yürütülmelidir. Yalıtım malzemesi, hiçbir boşluk bırakılmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Yalıtım malzemesinin kalınlığı ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarlanmalıdır. Çatı yalıtım uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hiç hava boşluğu bırakılmamasıdır. Çatıda yer alan kirişlerin kenarları, ısı kaçaklarının en çok rastlandığı yerlerdir. Kiriş kenarlarından hava geçişine izin verilmemelidir. En iyi çatı yalıtım uygulama sistemi için, insan hatasının minimize edilmesi gerekmektedir. Burada karşımıza püskürtme uygulama sistemi ile CelluMAK çıkıyor. Diğer yalıtım uygulamaları zamanla ek yerlerinden çökme yaparken, CelluMAK püskürtme sistemi yekparedir, ek yer yoktur. Dolayısıyla ek yerin neden olduğu ısı kaçakları, CelluMAK yalıtım uygulama sistemlerinde görülmez. Plastik yerine sağlığa zarar vermeyen CelluBOR’un yalıtım malzemeleri tercih edildiğinde; çatı döşemelerinde sermeye ve çatı örtülerinde püskürtmeye imkân tanıyan CelluMAK yalıtım uygulama sistemlerinden de faydalanmak mümkün olur.