CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

En iyi Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Isı yalıtımı,  binada ısı dengesini sağlamak için yapılan önemli bir işlemdir. Farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasındaki ısı iletim direncini artırmak ya da dışarıya kaçan ısı miktarını minimum düzeye indirmek için uygulanır. Ayrıca, enerji verimliliğinin optimum seviyede olmasını sağlamak amacıyla da yapılmaktadır. Isı yalıtımı iyi yapılan binalarda, yazın soğutma ve kışın ısıtma işlemleri için çok az enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Isı yalıtımından tam manasıyla yararlanabilmek için, evlerin kışın soğuk yönlere, yazın sıcak yönlere bakan tüm duvar ve döşemelerine yalıtım yapılmalıdır. Bunlara ek olarak, çatılarda da mutlaka yalıtım yapılmalıdır. Pencere olarak da, nitelikli pencere kullanılması gerekir. Isı yalıtımı binanın temelinden çatısına kadar, tüm yüzeylere yapılan bir işlemdir. Bu işlem, ısı geçişini azaltan özel ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılır.

Isı Yalıtımının Planlaması

 

Isı yalıtımını, herhangi yalıtım bir malzemeyle yapılan bir işlem olarak nitelendirmek mümkün değildir. Isı yalıtımı binanın, henüz planlama ve tasarım aşamasında başlayan bir süreçtir. Isı yalıtımının planlaması yapılırken, yangın koruma yönetmeliğine uygun olmasına da mutlaka dikkat edilmelidir. Isı kaybına etki eden faktörlerin başında, yapının içinde bulunduğu çevresel etmenler gelir.

Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler

 

Isı yalıtımı çatılara ve binaların dışı ya da garaj, depo gibi kullanılmayan yüzeylerine bakan duvarlarına, toprak ya da içinde yaşanmayan bölümlerle daireleri ayıran döşemelerine, tesisat borularının yanında kalan havalandırma kanallarına uygulanır. Bu alanların yanı sıra pencerelerde özel kaplamalı, yalıtım camlı üniteler ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak yapılır.

Çatı Yalıtımı:  Çatıların şekline göre ısı yalıtım uygulaması planlanır. Çatı örtüsü ile tavan döşemesi arasında, kullanılmayan boşlukların olduğu binalarda ısı yalıtımı, tavan döşemesinin üzerine uygulanmaktadır. Ahşap konstrüksiyon çatılarda merteklerin arasına, altına ya da üstüne uygulanmaktadır. Betonarme çatılarda ise beton yüzeyin üstüne uygulanmaktadır.

Duvar Yalıtımı: Çeşitli ısı yalıtım malzemelerinin duvarlara montajı suretiyle uygulanır. Binanın dışından, içinden ya da iki duvar katmanının arasından uygulanabilir. Dıştan yapılan ısı yalıtımı işlemlerinde, cephenin tamamına ısı yalıtım malzemeleri sabitlenir. Bu da ısı köprülerinin oluşmamasını sağlar. Uygulama dış yüzeyden yapıldığı ve duvarın sıcak kaldığı için yoğuşma oluşmayacaktır. Ayrıca, dış cephe uygulamasında kullanılan ısı yalıtım levhaları, bu işlem için özel olarak üretilmelidir.

Pencere ve Kapı Yalıtımı:  Pencerelerde yapılacak iyi bir ısı yalıtımı, kaliteli ve sızdırmaz olmalıdır. Bunun için doğru yapılmış, düşük ısı geçirgenlik değerlerine sahip doğramalar ve yalıtım camı üniteleri kullanılır. Kapı seçimi de, mutlaka enerji verimliliği dikkate alınarak yapılmalıdır.