CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

En iyi Ses Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

CelluBOR

Ses yalıtımı, sesin rahatsız edici olumsuz etkilerini en az düzeyine indirmek amacıyla yapılır. Ses yalıtımının amacı sesi tamamen kesmek ya da ortadan kaldırmak değildir. Ses yalıtımının amacı ortamda insanlara rahatsızlık veren ses kaynaklı gürültünün yayılmasını kontrol altına almaktır. Ses diğer tüm fiziksel olaylarda olduğu gibi, karşısına engel çıktığı zaman yön değiştirir. Sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Her malzemenin bir ses yutma potansiyeli bulunmaktadır. Ses yalıtımı yapılırken, ses yutma potansiyelleri en yüksek olan ses yalıtım malzemeleri tercih edilmektedir. Doğru bir keşif yapılamalıdır. Çünkü ortama ve gürültü düzeyine göre uygun ses yalıtım malzemelerinin seçilmesi, en iyi ses yalıtımı yapılmasının önünü açacaktır.

 

Ses Yalıtımında Kullanılan Yalıtım Malzemeleri

 

Ses izolasyonu yapıyı planlarken dikkate alınmalıdır. Yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi unsurlar planlanırken, ses izolasyon özelliği yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir. Ses yalıtımıyla, alt ve üst kat seslerinin geçişinin yanı sıra komşu duvardan geçen sesler de önlenmiş olur. Ses yalıtımı yapılacak alan yer zemin ise titreşim sesi yutması için mantar, kauçuk mantar, şilte şap altı zemin kauçuk ya da PVC kauçuk tabanlı halı kullanılır. Alttan tavana ve duvar aralarına ses geçişini engellemek için selüloz yalıtımı yapılabilir. Duvarda ses yalıtımı yapılırken, ortamda olan sesin şiddetine göre karar verilir. Düşük seviyede ısı yalıtımı için piramit, yumurta, melamin süngerler kullanılır. Ses şiddeti yüksek ise süngerpan adı verilen rebonded bondex süngerler kullanılır. Ses yalıtımı yapılması planlanan alan stüdyo, konser alanı, sinema gibi ortamlar ise bariyerli süngerlerin kullanılması uygundur. Akustiğin sağlanması için tavana 2-3 cm kalınlığında son kat olarak selüloz da püskürtülebilir.

 

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Ses, titreşim yaratan bir kaynağın havada dağılması olarak tanımlanır. Ses yalıtımında, sesi az geçiren ya da çok geçiren ses yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önleyecektir. Duyulan sesin belli bir desibelin üzerine çıkması insanları son derece rahatsız eder. Bu nedenle ses yalıtımını insanların konforunu arttırmak için ihtiyaç duyulan her yerde kullanmak son derece önemlidir. Ses yalıtımı, sosyal ortamlarda yankılanmayı önlemek için de mutlaka yapılmalıdır. Ses yalıtımı, uzman bir firmayla yapılması gereken, profesyonel bir işlemdir. Günümüzde ses yalıtımı doğru ve uygun bir biçimde yapıldığında, sakin ve sessiz bir yaşama sahip olabilirsiniz