CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Evde Müzik Yapanlar İçin Kaliteli Ses Yalıtımı

CelluBOR

Müzik, insanların hayatının vazgeçilmez bir yere sahiptir. Kimileri sadece dinlemekle yetinir, kimileri müzik aleti çalabilir, kimileri de profesyonel bir müzisyendir. İster amatör olarak müzikle ilgileniyor olun, isterseniz profesyonel bir müzisyen olun, müzik sizin için yaşam bir biçimiyse, eviniz de bir müzik odası var demektir. Belli bir desibelin üstünde duyulan sesler çevrenizdekiler için rahatsızlık kaynağı olabilir. Diğer taraftan, istenmeyen sesler müzik kaydınıza eşlik edebilir, konsantrasyon problemi yaşamanıza sebep olabilir. Ses yankı da yapabilir. Bu nedenle, evinde müzik odası kuranlar için, ses yalıtımının yapılması da şarttır. Ses yalıtımı için, en sık kullanılan akustik paneller en iyi çözümü de sunmaktadır. Dekoratif açıdan da oldukça beğenilmektedir. Ahşap ya da halı paneller kullanılarak, seslerin birbirine karışması önlenir ve bu sayede çevrede yaşayanların rahatsız olması da önlenmiş olur.

 

Gitar Odası Ses Yalıtımı

Müzik odaları hazırlanırken, ne tür bir müzik aletine göre hazırlanacağı belirtilmelidir. Gitar odalarında ses ve yankı yalıtımı için, özel ses yalıtım malzemeleri kullanılır. Akustik paneller sayesinde duvar, zemin ve tavan ses yalıtımı yapılır. İçerideki sesin de çok daha iyi anlaşılmasına olanak veren ses yalıtımı, içerden gelen sesin dışarıya gitmesine de engel olur.  Ses yalıtımı söz konusu olduğunda en önemli ve öncelikli faktör, kullanılacak malzemenin seçimidir. Kullanım alanına göre ses yalıtımında kullanılan malzemeler; kumaş duvar panelleri, yüzer tavan, baffle ve akustik halıdır. Ayrıca renkli teknotouch süngerler kullanmak, hem dekoratif açıdan hem de ses verimindeki kaliteyi en üst düzeye çıkarmak açısından tercih edilebilir.

Bateri Odası Ses Yalıtımı

Hazırladığınız müzik odasında çalmayı düşündüğünüz müzik enstrümanı bateri ise, kurulan müzik odasının ses yalıtımı bateriye özel olarak tasarlanmalıdır. Ses yalıtımı uygulamasının başarılı olabilmesi için, doğru malzeme seçimi kadar ses titreşimleri de önemlidir. Yalıtım sırasında, iç ortamın ses titreşimlerinin eşyalara çarpması önlenmelidir. Bunun yanı sıra, dışarıya çıkacak ses en aza indirmelidir. Ses yalıtımı ses düzeyini en aza indirgeyebilir ama tamamen kesmez. Ses yalıtımı uygulaması için tasarım süreci iyi planlanmalı ve yapılan ses yalıtım uygulaması beklentileri mutlaka karşılamalıdır.