CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Fabrikalarda Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Isı yalıtımı, endüstri sektörünün de enerji ve iş güvenliği kapsamında ele aldığı konulardan biridir. Temel olarak enerji verimliliği için uygulanan ısı yalıtımı, fabrikaların enerji tasarrufu yapmasını ve ekonomik olarak kâr elde etmesini sağlar. Fabrika ısı yalıtımı, endüstriyel üretimin sürdürülebilir olmasını desteklerken çalışanların konforlu bir binada çalışmalarını da yardımcı olur.

Fabrikalara Isı Yalıtımı Neden Yapılır?

Çevreden ve binadan kaynaklanabilecek zararları en aza indirmenin yollarından biri de ısı yalıtımın uygulanmasıdır. Türkiye’de “Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği ” gereğince çevre şartları baz alınarak uygun ısı yalıtımının yapılması zorunludur.

Fabrika ısı yalıtımı uygulamasında da artan enerji tüketimini önlemek ve bu yolla enerjinin verimli kullanılması istenir.  Fabrikalara uygulanan ısı yalıtımının, standartlara uygun olması ve ayrıca kalite belgesine sahip bir firma aracılığıyla yapılması gerekir.

Genel olarak ısı yalıtımı, binaların tüketimden doğan ısı kaybını önlemek amacıyla yapılır. Günümüzde iklim değişikliği ve sınırsız tüketimle mücadele etmek için de ısı yalıtımından faydalanılır. Ayrıca fazla maliyet açığını kapatmak en güvenilir ve kârlı yollardan biri ısı yalıtımıdır.

Isı Yalıtımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Isı yalıtımı için yapıların genel özelliği dikkate alınır. Yine çevresel faktörler de ısı yalıtımının nasıl uygulanacağını belirler. Isı yalıtımı ile beraber ses yalıtımı da fabrikalara uygulanan bir başka işlemdir.

Isı ve ses yalıtımında kullanılacak malzemelerin, yüzey alanlarına uygun seçilmesi gerekir. Ses yalıtımında ise ses yutucu malzemeler kullanılır. Isı yalıtımının doğru uygulanması adına ısı yalıtım malzemelerin bazı özellikleri taşıması istenir. Kullanılacak malzemelerin içinde haşeratın bulunmaması ve nemli olmamasına özen gösterilir. CelluBOR yalıtım ürünleri, içeriğinde bulunan bor katkısı ile antibakteriyel özellik taşır. Haşerelere, nem ve küfe izin vermez.

Sanayi bölgelerinde uygulanan ısı ve ses yalıtımı, başta çalışanlar olmak üzere çevreye zarar vermeyecek şekilde düzenlenir. Özellikle gürültüyü önlemek ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için ısı yalıtım uygulamasının yaygınlaşması gerekir.

Isı yalıtımında dikkat edilmesi gereken noktalarından biri olan standartlara uygunluk da gözden kaçmaması gereken bir detaydır. Ülkemizde Türk Standartlar Enstitüsüne göre ısı yalıtımı yapılması gereklidir. Endüstriyel üretim yerlerinin de kalite belgelerine sahip bir firma aracılığıyla ısı-ses yalıtımı yapmaları önerilir. Türkiye’de bor katkılı selüloz yünü yalıtım malzemelerini ilk kez üreten CelluBOR,  sahip olduğu TSE Belgesi, CE belgesi,  Avrupa Birliği  ülkelerinden alınan Acermi belgeleri ile fabrika ısı yalıtımında en kaliteli çözümdür.  Detaylı bilgi için CelluBOR uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.