CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Gürültü Engellemek İçin Yapılması Gereken Hamleler

CelluBOR

Gürültü Engellemek İçin Yapılması Gereken Hamleler

Günümüzde gürültü, engellenmesi gereken bir boyuta ulaştı. Hayatımızı kolaylaştıran ve zamanımızı daha tasarruflu kullanmamıza imkân tanıyan teknoloji ve sanayi, bir yan etki olarak gürültü kirliliği artışına da neden oldu. Bir yere çok daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayan arabalar, ucuz ve seri üretimin yapıldığı fabrikalar, istediğimiz şarkıyı dinleyebildiğimiz müzik setleri ve günün neredeyse 16 saati açık kalan spor salonları gibi birçok alan, her an içerisinde yer aldığımız birer gürültü kaynağı hâline gelmiş durumda. Buna ek olarak, nüfus artışının etkisiyle kentleşmenin düzensiz seyretmesi, gürültünün olumsuz etkilediği insan sayısını daha da arttırıyor. Gürültü engellemek için yapılması gereken hamleler ile gürültünün zararlarından korunmak ve yaşam kalitemiz üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek mümkün.

Gürültü Kirliliğini Engellemek İçin Yapılması Gereken Hamleler

  • Gürültü kirliliğini engellemek için yapılması gereken hamleler arasında, kamusal alan ve özel alan arasındaki ayrımın toplum tarafından anlaşılmasını sağlamak ilk sıralarda yerini almaktadır. Tüm toplumun ortak kullandığı kamusal alanlarda, gürültüye neden olacak davranışlar içerisinde bulunulmaması gerektiği ve ev gibi özel alanlardaki davranışlarımızın, dışarıya rahatsız edici bir şekilde yansımaması için özen gösterilmesi gerektiği konusunda toplumsal farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.
  • Trafik gürültüsünün önüne geçebilmek için korna kullanımına dikkat edilmelidir. Amacı dışında selamlaşmak, vedalaşmak ya da uğurlamak için kullanılan korna seslerine engel olunmalıdır.  Ses yutucu özelliğe sahip olduğu bilinen ağaçlar ile trafiğin yoğun olduğu yerlerde ses bariyeri oluşturabilir. Toplu taşıma kullanımının teşvik edilmesiyle trafik yoğunluğu azaltılabilir. Motorlu taşıtlarda susturucular kullanılabilir. Özellikle motosikletlerin sebep olduğu gürültünün azaltılması gerekmektedir.
  • Konutlarda, iş yerlerinde, fabrikalarda, hastanelerde ve okullarda; ses yalıtımı uygulaması yaptırarak gürültü kirliliğinin önüne geçilebilir.
  • Aynı anda birçok insanın kullandığı ve faydalandığı cami, tiyatro, sinema, konferans salonu ve amfi gibi alanlarda oluşan gürültü kirliliğinin önüne geçmek ve dışarıdaki insanları da rahatsız etmemek için akustik yalıtımı ve ses yalıtımı birlikte yapılmalıdır.
  • Makine ve cihaz gibi teknolojik aletlerden çıkan seslerin azaltılması içinse, henüz tasarım aşamasında hassasiyet gösterilmelidir. Teknolojik aletlerin standartlarının belirlenmesinde, gürültü seviyeleri de kriter olarak kabul edilmelidir.
  • Gürültü kirliliğini önlemek için yapılması gereken hamleler arasında, kişisel olarak alabileceğimiz en pratik çözümlerden biri ses geçirmez kulaklık kullanmaktır. Ancak bu kulaklığın dışarda hareket hâlindeyken kullanılması kazalara neden olabilir. Ses geçirmez kulaklığı evde ders çalışırken veya konsantrasyonunuzu sağlamanız gereken bir meşguliyetiniz esnasında tercih edebilirsiniz.
  • Sanayi tesisleri ve havaalanları gibi gürültü kaynaklarının, şehir merkezinden de yaşam alanlarında da uzakta tutulması, gürültü kirliliğini engelleyen hamleler arasındadır.
  • Yaşam alanlarında veya kamusal alanlarda, yüksek sesli müzik yayınlarının yapılmasının önüne geçilmelidir.
  • İş yerlerinde ve fabrikalarda, çalışanların maruz kaldığı ses seviyesi düşürülmelidir. Ev ve iş yerlerinde, çevreye rahatsızlık verecek düzeyde yüksek sesli radyo ve televizyon yayınları yapılmamalıdır.

Gürültüyü engellemek için yaptırabileceğiniz ses yalıtımı hakkında, daha detaylı bilgi almak için hemen şimdi iletişime geçebilirsiniz.