CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

İş Yeri Isı ve Ses Yalıtımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

CelluBOR

İş Yeri Isı ve Ses Yalıtımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yeri ısı ve ses yalıtımlarında dikkat edilmesi gereken öncelikli husus, projelendirmenin doğru şekilde yapılmasıdır. Uzmanlar tarafından projelendirilen iş yeri ısı ve ses yalıtım uygulamaları, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde hazırlanmalıdır. İş yeri binasının bulunduğu iklim, yapı malzemelerinin özellikleri, konumu, iç ve dış gürültü kaynakları, arka plan sesleri ve gürültü düzeyi gibi noktalar dikkate alınarak kullanılacak malzemeler ayrıca malzemelerin kalınlığı belirlenmelidir. İş yerleri, konutlara kıyasla eşyanın daha az kullanıldığı alanlardır. Halı ve büyük mobilyalar gibi ısı ve ses yalıtımında olumlu rol oynayan eşyalar, iş yerlerinde bulunmaz. Isı geçişini engelleyen ve ses yutucu etki yaratan bu malzemelerin iş yerlerinde bulunmaması, projelendirilen ısı ve ses yalıtımı uygulamalarında dikkate alınması gereken bir husustur.

İş Yeri Isı Yalıtımı

İş hanı ve ofis gibi iş yerleri, fatura maliyetlerini düşüren etkisi nedeniyle enerji verimliliğini yükselten uygulamaları tercih etmektedir. Akıllara ilk gelen seçenek yalıtımdır. Isı yalıtım uygulamaları ile daha az enerjiyle daha çok alanın ısınması sağlanır. Isı yalıtımı ile sadece faturalar düşmez, aynı zamanda çalışanların sağlıkları da gözetilmiş olur. Sağlık problemleri yaşayan çalışanların iş verimliliği düşecektir. Bu nedenle yazın serin, kışın ise daha sıcak iş yerlerine sahip olmak için ısı yalıtımı yaptırmak gerekir. Isı yalıtımı yaptırırken kullanılacak malzemelerin kalınlığının ve uygulanacak yüzeylerin doğru tespit edilmesi gerekir. Diğer yandan, ısı yalıtımından alınan verimin yüksek olması için çatı dahil tüm dış yüzeye ve zemin döşemelerine yalıtım uygulanmalıdır.

İş Yeri Ses Yalıtımı

İş yeri ses yalıtımı, son yıllarda önemi anlaşılan uygulamaların başında gelmektedir. Ofis odaları arasında ses geçişlerinin engellenmesi ve daha sakin bir iş ortamının sağlanabilmesi için ses yalıtımına ihtiyaç vardır. Günün yaklaşık 9-10 saatini iş yerlerinde geçiren insanların maruz kaldığı yüksek sesler, iş stresini artırmaktadır. Bunlara ek olarak, fabrika gibi makine gürültülerinin yer aldığı iş yerlerinde işitme kaybına varan sorunlar ortaya çıkmaktadır. İnsanlar çalışırken farkında olmasalar dahi, akşam evlerine gittiklerinde gürültünün neden olduğu zihinsel yorgunluğu hissederler. Zihinsel yorgunluk konsantrasyonun bozulmasına neden olur, iş verimliliğini düşürür. Gürültü kontrol altına alınmazsa çalışanlar daha uzun sürede daha az iş yapmaya başlar. Algıda zayıflama, iletişimde gerginlik, çabuk sinirlenme gibi olumsuz davranış kalıplarının ortaya çıkmasına neden olur.

İş yeri ses yalıtımı yaptırırken, gürültü kaynakları ve gürültü düzeyleri tespit edilmelidir. Tespitlere göre kullanılacak malzemenin ses yutma katsayısına ve ses geçirmeme özelliğine karar verilmelidir. Özellikle akustik düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğu, sesin ortamda homojen bir şekilde dağılmasını sağlayacak uygulamalar için ses yutucu malzemelere ihtiyaç duyulacaktır. Yan yana bulunan çalışma odalarının sesten etkilenmemesi için, iç duvarlarda da ses yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekebilir. Trafik ve makine gürültüsünün şehrin her yerine yayıldığı düşünüldüğünde ses yalıtımında dış duvarların, pencerelerin ve kapıların da unutulmaması gerektiği bilinmelidir.