CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Isı Yalıtımı ile Tasarruf Sağlama

CelluBOR

Isı Yalıtımı ile Tasarruf Sağlama Hakkında

Isı yalıtımı, sıcak ve soğuk havanın dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya geçişini engellemek için yapılır. Binaların kışın daha sıcak, yazın ise daha serin kalmasını sağlar. Isı yalıtımı dış cepheye, çatılara, zemin döşemelerine ve iç cephe duvarlarına rahatlıkla uygulanabilir. Kullanılan yapı malzemelerinin özelliklerine bağlı olarak, binaların ısı geçirgenlikleri düşük veya yüksek olabilir. Yalıtım yapılmadan önce keşif için gelen uzman ekipler, ısı kaçaklarının olduğu noktaları tespit eder, hangi yüzeyde hangi malzemenin ne kadar kullanılacağını belirler ve binanın ısı yalıtım projesini hazırlar. Hazırlanan projeye uygun olarak ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilir. Isı yalıtımı ile tasarruf sağlamak istiyorsanız, binanızda hangi yapı malzemesi kullanılmış olursa olsun ısı kaçaklarının yaşanmaması adına ısı yalıtımı yaptırmanız gerekmektedir.

Isı Yalıtımı Enerji Tasarrufu Sağlar

Isı yalıtımı yaptırarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Isı yalıtımı sıcak hava ile soğuk hava arasında bariyer oluşturur. Yazın içeriye giremeyen sıcak hava nedeniyle, binalar daha serin kalır. Böylelikle, serinlemek için kullanılan klima ve vantilatör gibi elektrikli cihazlara ihtiyacınız azalır. Kış aylarında ise ısınan hava içeride kalır, dışarı kaçamaz. Isınmak için doğal gazı da elektrikli ısıtıcıları da daha az kullanmaya başlarsınız. Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlayarak elektrik ve doğalgaz faturalarını düşürür. Sadece faturaları düşürmekle kalmaz, enerji verimliliğini de artırır. Aynı miktar enerjiyle daha uzun süre ısınmanıza olanak sağlar. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu düşündüğümüzde, yaşam alanlarımızda gerçekleştirdiğimiz enerji tasarrufu milli ekonomiye de olumlu yansıyacaktır.

Isı Yalıtımı Sağlık Masraflarını Düşürür

Özellikle mevsim geçişlerinde ve hava sıcaklıklarının ani düşüp yükseldiği dönemlerde vücudumuz savunmasız kalır. Eğer bağışıklık sistemimiz iyi değilse veya o dönemlerde kendimize dikkat edemediysek hastalanırız. Diğer yandan, kış boyunca doğalgaz faturasının yüksek geleceğinden endişe duyup yeterince kullanamıyor ya da ne kadar kullansak da evimiz ısıtamıyor olabiliriz. Yaz geldiğinde serinleyebilmek için, klima veya vantilatör karşısından kendimizi alamadığımız anlar olabilir. Tüm bu sebepler hastalanmamıza ve hastane masraflarımızın artmasına neden olur. Isı yalıtımı yaptırdığımızda vücudumuz hava değişimlerinden olumsuz etkilenmez, bağışıklık sistemimizi yoracak, güçsüz düşürecek hâl ve davranışlar içerisinde bulunmamıza gerek kalmaz. Böylece, sağlık masraflarımız da düşer.