CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Isı Yalıtımı Nedir? Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

CelluBOR

Dünyada birincil enerji kaynaklarının yaklaşık %50’si, binalar tarafından hızla tüketiliyor. Uzmanlar binalardaki hızlı enerji tüketiminin nedenini, binaların ısıtılmasına ve soğutulmasına bağlıyor. Enerjiyi etkin kullanma yöntemleri arasında yer alan ısı yalıtımı uygulamasıyla, binanızdaki enerji tüketimini en aza indirebilirsiniz. Isı yalıtımı sayesinde enerji tüketiminizi azaltabileceğiniz gibi binanınızın ömrünü uzatabilir, değerini artırabilir ve istediğiniz konforlu yaşama kavuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ısı yalıtımı yaptırarak doğayı koruyabilir, kendinize sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

Isı Yalıtımı Nedir?

 

Soğuk veya sıcak hava, ısı köprüleri aracılığıyla binaların içine girerek veya çıkarak enerji tüketimini artırır. Binanızdaki artan enerji tüketimini önlemek için ısı yalıtımı yaptırabilirsiniz. Isı yalıtımı farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için yapılan uygulamalardır. Yalıtım uygulamasının temel amacı, yapı bileşenleri ve taşıyıcı sistemi dış etkenlerden korumaktır. Isı yalıtımı yapılmamış bir binada yaşıyorsanız, pencereleriniz yüzünden yaklaşık %10 -%25 oranında ısı kaybı oluşur. Dış cephede yaşayacağınız ısı kaybı ise yaklaşık %50 oranındadır. Binanıza uygulanacak ısı yalıtımıyla enerji tüketiminizi azaltabilir, konutunuzda sağlık ve konfor içinde yaşayabilirsiniz. Ustaca uygulanmış ısı yalıtımı sayesinde, evinizde ısıtmaya ve soğutmaya yıl boyunca çok daha az ihtiyaç duyarsınız.

 

Neden Isı Yalıtımı Uygulaması Yaptırmalısınız?

 

Isı yalıtım sisteminin yapıya birçok yararı bulunur. Bu nedenle binanın ısı yalıtımını mutlaka yaptırmalısınız. Yaşadığınız binada gaz, kurum ve toz emisyonu fazlaysa, ısı yalıtımıyla bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Isı yalıtımı uygulaması binada nemli alanların oluşmasını, küf oluşumunu ve çatlamaları önler. Uygun ısı ve nem koşullarına sahip olan konutlar, sağlıklı ve rahat bir yaşam sunar. Binanıza yapılacak doğru ısı yalıtım sistemiyle, konutunuzun enerji faturalarında %40 ila % 60 oranında indirim sağlayabilirsiniz. Isı yalıtım sistemi sayesinde, binanızı olumsuz dış etkenlerden koruyarak binanın değerini artırabilir, bakım ve onarım gibi masrafları en aza indirgeyebilirsiniz. Buna ek olarak enerji tasarrufunu sağlamak üzere 2011 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu ile ısı yalıtımı uygulaması zorunludur.

 

Isı Yalıtımına Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

 

Isı yalıtımının hedefi, tüm binalarda enerji tasarrufu sağlamak, daha sağlıklı ve konforlu bir ortam oluşturmaktır. Yapılan araştırmalarda, konutlarda tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %80’inin ısıtma ve soğutma için harcandığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle konutunuz ısı yalıtım sistemine ihtiyaç duyulan yerler arasında ilk sırada bulunur. Binaların dış cephesine uygulanan doğru ısı yalıtım sistemi sayesinde, hem enerji ve yakıt tasarrufu sağlayabilir hem de sağlıklı ve güvenli bir binada yaşama fırsatını elde edebilirsiniz. Isı yalıtımı konutlardan farklı olarak okul, hastane ve fabrika binalarında da uygulanır. Böylece, okullara uygulanan ısı yalıtımıyla çocuklar rahat ve sağlıklı bir ortamda eğitim görürken, hastanelerde hastalar evlerinin rahatlığında tedavi görürler. Fabrikalara uygulanan ısı yalıtım sistemi sayesinde çalışanlarınızın iş verimliliğini artırabilir, konforlu bir ortamda çalışmalarını sağlayabilirsiniz.