CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzeme Özellikleri ve Uygulama Şekilleri

CelluBOR

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzeme Özellikleri ve Uygulama Şekilleri

Isı yalıtımında kullanılan malzeme özellikleri çeşitli belgelerle kanıtlanır. TSE tarafından onaylanan ısı iletim katsayısı bunlardan biridir. Malzemenin sahip olduğu ısıl kapasitesi, ne kadar verim alabileceğimizi anlamamız açısından bize ipuçları verir. Isı yalıtımı yaptırmak istediğinizde, firmanın kullanacağı malzemelerle ilgili belgeleri görmeden karar vermeyin. Malzemelerin özellikleri ile firmanın vadettikleri arasında uyum olup olmadığını anlayabilirsiniz. Isı yalıtımında kullanılan malzeme özellikleri ve uygulama şekilleri hakkında ön bilgiye sahip olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Isı yalıtımında Kullanılan Malzeme Özellikleri

Isı yalıtımında kullanılan malzemelerin bazı özelliklere sahip olması gerekir:

  • Isı yalıtım malzemeleri nem tutmayan, küf barındırmayan bir yapıda olmalıdır. Küf ve nem insan sağlığını tehdit eder.
  • Yüksek verim alınan ısı yalıtım malzemeleri, düşük ısı iletim katsayısına ve yüksek ısıl kapasite değerine sahiptir.
  • Maliyeti düşüren ısı yalıtım malzemeleri aynı anda ses ve yangın yalıtımı da sağlar.
  • Çevre dostu yalıtım malzemesi almak istiyorsanız, petrol türevi ürünler yerine doğal materyallerden elde edilen yalıtım malzemelerini tercih edebilirsiniz. CelluBOR’un bor katkılı selüloz yünlü ısı yalıtım malzemelerinin %80’i geri dönüştürülmüş kâğıttan elde edilmektedir. Üstelik malzemelerin üretiminde kullanılan enerji miktarı da oldukça azdır. Karbon salınımı yapmaz, çevre dostu özelliğine sahiptir.
  • Isı yalıtım malzemelerinin içerisinde haşerat barındırmayan bir özelliğe sahip olması gerekir.
  • Yoğuşmayı önleyen bir ısı yalıtım malzemesi tercih etmek istiyorsanız, nefes alabilen özelliklere sahip ürünlere yönelebilirsiniz.

Isı Yalıtımı Uygulama Şekilleri

  • Isı yalıtımında geleneksel olarak kullanılan uygulama şekli mantolamadır. Mantolamada plakalar, yapışkanlı sıvalar, dübel ve köşe profilleri gibi birçok malzeme kullanılır. Plakalar yan yana ve alt altta sıralanarak sıva ve dübel yardımıyla yüzeye sabitlenir. Bu işlem sırasında hava koşullarının çok sıcak veya çok soğuk olmaması gerekir. Diğer yandan, uçucuna eklenerek yapılan bu uygulama şeklinde; ek yerlerinden yapılan hatalar nedeniyle yalıtımın kullanım ömrü azalabilmektedir. Aralarda boşlukların bulunması, malzemelerin yeterli kullanılmaması veya uygulama yapıldığı dönemde hava şartlarının istenilen şekilde olmaması gibi nedenler, ek yerlerinden açılmalara neden olabilmektedir.
  • Isı yalıtımı uygulama şekilleri arasında, yenilikçi inovasyon tekniklerinin kullanıldığı CelluMAK uygulama sistemleri de yerini almaktadır. CelluMAK uygulama sistemleri yüzeyin özelliklerine göre püskürtme, serme ve doldurma yöntemlerinin kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Mantolama sistemlerinden en önemli farkı, ek yersiz bir uygulama şekli sunmasıdır. Ek yerin neden olduğu çökme gibi sorunlar, tek ve bütün bir parça görüntüsü veren CelluMAK uygulama sistemleriyle aşılmıştır. Böylece, yapı ömrü ile eşdeğer kullanım imkânı sunarak maliyetin düşürülmesi sağlanmıştır.