CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Isının Ve Sesin Tarihsel Yolculuğu

CelluBOR

Tarih boyunca dünya dört farklı mevsim yaşamıştır. Bazı bölgeler sıcaklık baz alındığında aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olunca; insanlar daha rahat ve konforlu bir yaşam alanı sağlamanın yollarını aramaya başlamıştır. Yalıtım ya da izolasyon yüzyıllar boyunca ısıyı içeride, soğuğu dışarıda tutmak için kullanılmıştır. Günümüzde kullanılmaya devam eden perdelerden ve halılardan,  eski zamanlarda bazı tekniklerde yalıtım malzemesi olarak yararlanılması da dikkat çekicidir. Yalıtım, ısı ve ses transferini yavaşlatan ya da geciktiren uygulamayı ifade etmektedir. Günümüzde yalıtım, inşaatlarda ve inşaat endüstrisinde çok yoğun biçimde kullanılmaktadır.

 

Eski Yalıtım Şekilleri

 

 Tarih boyunca, yerleşik düzende yaşayan birçok medeniyette yalıtım yapılmıştır. Örneğin, Orta Amerika’daki Antik Maya medeniyetinde yalıtım yapılmış. Sıcak iklimlerde yaşayan medeniyetler, kalın duvarlı evler inşa ederek sıcağa karşı yalıtım sağlamışlar. Böylece daha serin ve daha ılıman bir iç ortam elde etmişler. Mısırlılar çöl sıcağından korunmak için evlerinin tasarımlarını, alçak çatıları ve küçük pencereleri olacak şekilde yapmışlar. Eski Yunanlılar yalıtım konusunda Mısırlılardan ileriye gitmişler. Binaları yalıtmak için boşluk duvarları kullanmayı keşfetmişler. Boşluk duvarı, iki duvar arasında bulunan havayı hapsetmeye yarar ve sıcaklıkları ılımlı hale getirir. Sıcak havayı dışarıda tutar ve soğuk kış aylarında da evin içinde bulunan sıcaklığı korumaya katkı sağlar. Romalılar yalıtım konusunda daha da ileriye gitmişler. Boşluk duvarını evlerin yalıtımı için kullanmaya devam ederken, sıcak su borularını da yalıtmak için mantar ve mantara benzer malzemelerden faydalanmışlar. Bu yöntem, borulardan gelen ısının çevre duvarlara ve zeminlere hem aktarılamamasına hem de çatlamasına neden olmuş. Bu sorunu çözmek için, ek yalıtım malzemesi olarak kumaşlar kullanmışlar. Kumaş parçalarını pencere çerçevelerine sıkıştırmışlar. Halı yerine kilim kullanmayı, perde olarak da kalın keten perdeler kullanmayı tercih etmişler. Ayrıntılı duvar halıları duvarlara asılarak, taş binalarda biriken nemin bir kısmının yönetilmesine katkı sağlamış.

 

Sanayi Devrimi Ve Günümüz

 

Sanayi devrimiyle birlikte yalıtım, sadece konutlar için değil birçok sektörün için de önemli hale gelmiştir. Maalesef ana yalıtım malzemesi asbest olmuştur. Bunun tek nedeni ise aleve dayanıklı olmasıdır. Yüzyıldan uzun bir süre, asbest yalıtımın ana maddesi olmaya devam etmiştir. Asbestin zararlı etkileri ancak 1970’lerin ortalarına doğru belgelenmiş ve diğer yalıtım türlerine doğru kayılmıştır. Fiberglas tabaka daha sonra bina ve inşaat projelerinde yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hâlâ kullanılmaya devam edilmektedir.