CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Kapalı Otoparklarda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılmalı?

CelluBOR

Kapalı otoparklarda ses yalıtımı ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. TÜİK 2020 verilerine göre trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 24 milyonu geçmiş durumda. Diğer yandan son yıllarda meydana gelen dolu, sel, fırtına gibi hava olaylarının araç hasarına neden olması kapalı otoparka yönelimi artırdı. Araç sahipleri evdeyken, restorandayken, alışverişteyken veya işyerindeyken araçlarını güvenli ve konforlu bir alana bıraktıklarından emin olmak istiyor. Ancak araç ve kapalı otoparklardaki artış, gürültü kirliliğini de beraberinde getiriyor.

Kapalı Otoparklarda Ses Yalıtımı Neden İhtiyaç?

Kapalı otoparklarda araç giriş-çıkışının çok olması ses kirliliğine neden oluyor. Buna ek olarak, geniş alanlara inşa edilen kapalı otoparklar uzun yankı süreleri ile rahatsızlık veriyor.

Resmi Gazete’ de 4 Kasım 2020’de yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile gerekli şartları yerine getiren kapalı otoparklara LPG’li araçların giriş izni verildi. Gerekli şartlardan kastedilen, olası bir yangın felaketine karşın, havalandırma fanlarını artırmalarıydı. Ancak bu iyileştirmeyle kapalı otopark binalarının gürültü yükü artacağa benziyor. Havalandırma fanlarının sesi artacak. Hem araç sahipleri hem de yakın çevrede yaşayan insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durum, ses yalıtımı ile giderilebilir. Unutmayalım ki Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinden sonra insan sağlığını etkileyen ikinci unsurun gürültü kirliliği olduğunu ifade ediyor.

Kapalı Otoparklarda Ses Yalıtımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’de kapalı otoparklara ses yalıtımı yapılmasını öngören yönetmelik, 22 Şubat 2018 tarihi itibariyle Resmi Gazete’ de yayınlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yayınladığı “Yeni Otopark Yönetmeliği” ile insanların huzurunu tesis etmeyi amaçlıyor. Bu yönetmeliğe göre otoparkların tavan, döşeme ve diğer bağımsız bölümlerine bitişik duvarlarında ses yalıtımı yapılması şart koşuluyor.

Kapalı otoparkların tavan ve duvarları ses yalıtım malzemesi ile kaplanmadan önce, “akustik uzmanı” tarafından ölçümleri yapılmalı, kaç desibellik yalıtım konforuna ihtiyaç duyulduğu tespit edilmelidir. Kullanılan malzemelerde zaman ve maddi tasarruf sağlanması adına aynı anda ses, ısı ve yangın yalıtımı sağlayan ürünler tercih edilmeli.

Yalıtım malzemelerinin ses yutuculuk özelliğine dikkat edilmeli. Ses yutma kat sayısı 0-1 arasında ifade edilir. Kullandığınız malzeme 1’e ne kadar yakınsa mükemmele de o kadar yakındır. Sert ve pürüzsüz yüzeyler yankıyı artırdığından gözenekli ses yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir.

Türkiye ve Ortadoğu’da bor katkılı malzemeleri ile tek olan CelluBOR yalıtımda öne çıkıyor. CelluBOR ürünleriyle aynı anda hem ısı hem ses yalıtımı sağlayabilir, üzerinde alevin ilerlemediği yapısıyla binayı yangına karşı koruyabilirsiniz. Ses yutma kat sayısı (1) ile A sınıfında yer alan CelluBOR’un ses geçirmeme özelliği 70 desibele kadar çıkabilmektedir.