CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Konferans Salonlarında Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Konferans salonu ses yalıtımı, o ortamda düzenlenen etkinliklerin kalitesi ve çevreye rahatsızlık vermemek bakımından gerekli bir uygulamadır. Bu salonlarda yapılan ses yalıtımı uygulamaları; hem dışarıdan gelebilecek seslere, hem de dışarıya gidebilecek seslere karşı bariyer görevi görür.

Konferans salonları için ses yalıtımı uygulamasında, öncelikle ortamın araştırma yapmak şarttır. İncelemeler sırasında bu ortam için en uygun ses yalıtım materyalleri saptanarak gerekli hazırlıklar yapılır. Salonda yapılacak keşiflerle, ortamın içindeki ve dışındaki seslerin durumu belirlenir ve buna göre uygun teknikler kullanılır. Konferans salonu ses yalıtımı yaparken, ortama uygun malzemeler ve uzman ekiple çalışılması, maksimum sonucun alınmasında önemli rol oynar.

Konferans Salonu Ses Yalıtımı için Hangi Malzemeler Kullanılır?

Konferans salonu için yapılacak ses yalıtımı uygulamasında, çok seçenekli ve çok amaçlı özelliklerde üretilen materyaller kullanılıyor. Buralar için çoğunlukla kumaş kaplamalı panel, kauçuk tabanlı halı ve akustik sünger gibi ürünler tercih ediliyor. Konferans salonu ses yalıtımı uygulamasında kullanılan bu malzemelerin farklı renk ve desen özelliklerine sahip çeşitleri de bulunuyor.

Konferans salonlarında yapılan ses yalıtımında en çok kullanılan malzemeler şunlardır:

Akustik Duvar Paneli: Konferans salonlarının duvarlarını kaplamak için kullanılan akustik kumaş kaplı duvar panelleri duvara, uygun bir yapıştırıcıyla yapıştırılır.

Akustik Tavan Paneli: Ortamdaki sesin kaliteli bir şekilde duyulabilmesi ve ses karışıklıklarını önleyebilmek için, tavan yüzeyi için kullanılan ahşap panellerdir.

Ahşap Paneller: Ortamın gürültüsünü hapsederek veya yansıtarak, sesin kaliteli bir şekilde duyulmasını sağlayan ahşap malzemeli panellerdir.

Akustik Sünger: Ortamdaki yankı, çınlama, gürültülü titreşim gibi sesleri önleyen ve ses emici özelliği olan ses yalıtım ürünüdür.

Akustik Halı: Konferans salonunda oluşabilecek yankılar ve ayak seslerini önlemek amacıyla salon zemininin kaplandığı ses yalıtım malzemesidir.

CelluBor-Selüloz ve Bor katkılı malzeme: Salondaki ses yalıtımının en üst düzey kalitede ve insan sağlığına zararlı olmayacak bir şekilde yapılmasını sağlayan malzemedir. Selüloz yünü, atık kağıtlar ve bor malzemesinden yapılan CelluBor ses yalıtım malzemelerinin ses yutma performansı oldukça yüksektir.

Konferans Salonları için Ses Yalıtımının Önemi Nedir?

Konferans salonu ses yalıtımı neden önemlidir? Konferans salonları, toplu etkinliklerin gerçekleştirildiği ortamlardır. Panel, konferans, seminer gibi bilgilendirme etkinliklerinde olduğu gibi; konser ve çeşitli gösterilerin de yapıldığı mekânlardır. Dolayısıyla da konferans salonlarında açığa çıkan seslerin dış ortamlara, dış ortamlardaki seslerin de iç ortama yansımaması gerekir.

Bu ortamlarda insan topluğunun fazla olmasından dolayı sesler de yüksek düzeyde ve fazladır. Salondaki ses karışıklıklarından salondakilerin rahatsız olmaması ve etkinliğin amacına ulaşabilmesi için ortamda ses yalıtımı yapılması önemli bir konudur.

En verimli etkinlikler, ses yalıtımlı konferans salonlarında gerçekleştirilir!

Konferans salonlarının ses yalıtımı hakkında detaylı bilgi almak için CelluBOR uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.