CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Konutlarda Isı ve Ses Yalıtımı

CelluBOR

Günümüzde ısı ve ses yalıtımı lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline gelmiştir. Isı ve ses yalıtımı enerji tasarrufunun yanı sıra insan sağlığı için de büyük bir gerekliliktir. Evinizde oluşabilecek en önemli aksaklıklardan biri ortamdaki ısı dengesizliği ve aşırı gürültüdür. Isı yalıtımının yapılmadığı bir evde yaşıyorsanız, evinizin soğuk ve sıcak dengeleri birbirine karışır. Ses yalıtımı yapılmayan bir evde yaşadığınız takdirde, sevdiklerinizle yaptığınız tüm konuşmaların veya aktivitelerin sesi dışarıya taşar. Bir evin hem ısı hem de ses bakımından yalıtımsız olması, evde yaşayan kişilerin sağlığını da bozabilir. Bu nedenle konutlar için hem ısı hem de ses yalıtımı oldukça önemlidir. Teknoloji ve sanayileşme ilerlemesi, dünyanın gürültüsünü çoğaltarak ses yalıtımını zorunlu kılmıştır. Aynı şekilde dünyada oluşan mevsimsel dengesizlikler nedeniyle ısı yalıtımı zorunlu bir hale gelmiştir.

Konutlarda Isı Yalıtımı Neden Gereklidir?

Isı yalıtımı, ısı transferine karşı bir bariyer görevi görür. Kış aylarında evin içinde sıcaklık üretilir ve etkili ısı yalıtımı sayesinde ısı evin içinde tutulur. Ev ideal sıcaklığa ulaştığında ısıtıcı otomatik olarak kapanır. Bununla birlikte ısı yalıtımı olmayan bir evde sıcaklık kolayca kaybolur ve kombi/ısıtıcı istenen sıcaklığı korumak için ısı üretmeye devam eder. Sonuçta daha yüksek bir enerji faturası gelir. Yaz aylarında ise durum tam tersine döner. Sıcak hava dışarıdadır ve yalıtım sıcak havanın eve girmesini önler. Bu, klima ünitelerinin sürekli çalışma ihtiyacını azaltır ve enerji faturanız için daha az ödeme yaparsınız. Bu sebeple birçok kişi, evleri için harcadığı ısı yalıtım masrafını ilk birkaç yıl içinde geri kazandığını ifade eder.

Ses Yalıtımı İstenmeyen Gürültüyü Önler

Konut sahiplerinin yaptırdığı dış duvar yalıtımının türü, genellikle karayolu trafiği gibi evi çevreleyen gürültü kirliliğinin miktarına bağlıdır. Dışarıdan gelen sokak hayvanlarının sesi ve gürültü yapan komşular gibi faktörler ses yalıtımına ihtiyaç duyulan en önemli etkenler arasında yer alır. Yaptıracağınız tüm ısı yalıtımı gürültü geçişini azaltır ancak ses yalıtımı, ses geçişlerini önlemek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bunun yanında, ses yönetimi için en azından bazı iç duvarlarda ses yalıtımı uygulaması gün geçtikçe artmaktadır.  Ev içinde ses yalıtımı için harcanan paranın, düşük enerji faturalarıyla geri kazanılması olası değildir. Ancak huzurlu, keyifli saatler geçirmek ve gürültü kirliliğini engelleyerek sağlığınızı korumak için ses yalıtımı şarttır.