CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Otellerde Isı Ve Ses Yalıtımının Önemi

CelluBOR

Pek çok kişinin birkaç günlüğüne şehir dışında kalması gerektiğinde ilk aradıkları şey huzurlu, güvenli ve keyifli bir oteldir. Gün boyu yapmaları gereken işleri tamamladıktan sonra, sessiz ve konforlu bir otel odasında dinlenmek isterler. Tüketiciler otelleri genellikle ses geçirgenliği ve ısı derecesine göre rahat veya rahatsız olarak tanımlar. Otelin odaları ses geçiriyor ve konakladıkları oda iyi ısınmıyorsa, memnun kalmadan otelden ayrılır hatta birçok dostuna da rahat bir otel olmadığı hakkındaki görüşlerini bildirir. Sosyal medyada da bu tecrübelerini paylaşırlar. Böyle bir durumla yüz yüze kalmamak için, işletme sahibi olarak otelinizin ses ve ısı yalıtımını mutlaka yaptırmalısınız. Otellerde ses ve ısı yalıtımına neden ihtiyaç duyulduğunu öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Otellerde Isı ve Ses Yalıtımı Önem Taşar mı?

Otellerde gürültü kirliliğinin önlenmesi huzur ve konforla birlikte anılır. Otelde kalan konukların kaliteli ve rahat bir şekilde dinlenebilmeleri için otelin hem ısı hem de ses yalıtımı çok iyi yapılmalıdır. Otellerde özellikle odalar arası ses geçişi olur. Komşu duvardan televizyon sesleri, müzik sesi, kapı çarpması gibi konukları rahatsız edici hatta dinlenmesini engelleyen gürültüler gelir. Bu nedenle otelin odaları arasında ses yalıtımı yapılırken, otel bünyesinde bulunan disko, bar ve havalandırma sisteminin de izole edilmesi gerekir. Çünkü otelin barında ya da diskosunda yüksek sesle çalan müzik, havalandırma sisteminde çalışan cihazlar başlı başına bir gürültü kaynağıdır.

Otellerde Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu Sağlanabilir

Otellerde ses yalıtımının yanı sıra ısı yalıtımı da büyük önem taşır. Konuklar soğuk kış aylarında iyi ısınmış bir odada dinlenmek isterken, sıcak yaz aylarında da dışarıdaki sıcak havanın etkisini hissetmeyeceği serin bir ortamda dinlenmek ister. Özellikle sıcak yaz günlerinde serin bir ortamda rahat bir şekilde uyumak isterler. Kış aylarında ise iyi ısınmayan ve soğuk havayı içeri çeken otel odaları tercih edilmez. Otelinizin ısı yalıtımı için kapı ve pencerelerden başlayabilirsiniz. Verimsiz pencereler bir yapının enerjisinin %25 – 35’ini boşa harcar. Yüksek performanslı pencereleri kullanarak, enerji tasarruflu gölgeliklerle izole edebilirsiniz. Cam filmi takmak enerji tasarrufunu büyük ölçüde artırabilir. Cam filmleri  farklı boyutlarda ve farklı tonlardaki opak renklerle tasarlanır. Otellerde enerji sızdıran bir başka nokta da kapılardır. Düzenli olarak kullanılan döner kapılar büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Normal kapılar diğer malzemelerin yanı sıra köpük, vinil, metal, silikon ve bant kullanılarak izole edilebilir. Konuklarınızın otelinizden mutlu ayrılması için gürültüden arınmış, huzurlu ve sıcak bir ortam sunmanız önemlidir.