CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Otellerde Kaliteli Ses Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

CelluBOR

Otellerde Kaliteli Ses Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

Otellerde kaliteli ses yalıtımı, müşteri memnuniyeti için elzemdir. Oteller dinlenmek, keyif almak, zorlu bir günün ardından iyi bir uyku uyumak isteyenlerin beklentilerini karşılamak zorundadır. Ayrıca kimsenin kısıtlanmadan kendini özgür hissettiği, huzur verici bir atmosfer yaratması gerekir. Bunun için öncelikle gürültü kirliliği önlenmeli, akustik düzen sağlanmalıdır. Herkesi aynı anda mutlu eden optimum şartları yakalamak ancak, otellerde kaliteli ses yalıtımı ile mümkün olabilir.

Otellerde Ses Yalıtımı Uygulama Alanları Nelerdir?

Otellerde kaliteli ses yalıtımı için yalıtım yapılacak alanlar ve kullanım amaçları eksiksiz, doğru şekilde tespit edilmelidir. Ses yalıtım malzemeleri amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Otellerde ses yalıtımı için uygulama yapılan alanlar:

 • Odalar: Alt, üst ve yan odalar arasında gürültü geçişini engellemek; sürtünme, topuk sesi, koşma gibi darbe seslerini kesmek ve mahremiyeti korumak için ses yalıtım malzemeleri gereklidir. Bu malzemeler parke altına, iç duvara, zemine ve şap altına uygulanabilir.
 • Teras: Dışarıdan terasa veya terastan alt katlara ses geçişinin engellenmesi için, şap altına ses yalıtım uygulamaları yapılabilir.
 • Çatı: Çatı yalıtım uygulamaları, dışarıdan otele gelen sesleri engellemek için tercih edilir.
 • Kapı: Ses geçişlerinin engellenmesi için, duvar ile kapı kasası arasındaki boşluk yalıtım malzemeleriyle doldurulur.
 • Pencere: Duvar ile pencere kasası arasındaki boşluktan gelen sesler pencere uygulamaları ile engellenir.
 • Tesisat: Tesisat borularından gelen rahatsız edici seslerin kesilmesi için boru izolasyonu yapılır.
 • Jenaratör: Otellerin jenaratörleri, çok büyük ve gürültülü olur. Bu gürültünün misafirleri rahatsız etmemesi için jenaratörlerin bulunduğu kabin ve odalara ses yalıtımı yapılır.
 • Havalandırma kanalları:  Aynı anda çok sayıda misafir ağırlayan otellerde, hava sirkülasyonunun sağlanması için havalandırma kanallarına ihtiyaç vardır. Ancak sayıları arttıkça gürültüleri de artar. Bunun için havalandırma kanallarında ses yalıtım uygulaması yapılır.
 • Havalandırma Boşlukları: Odalara giden havalandırma boşlukları, tüm binayı örümcek ağı gibi sarar. Odalara istenmeyen seslerin ulaşmasını engellemek için, havalandırma boşluklarına ses yalıtımı uygulanır.
 • Chiller: Soğutma sistemi kuran otellerde chiller cihaz gürültüsünün engellenmesi için, iç duvar uygulamaları yapılır.
 • Toplantı Odaları ve Sinemalar: Sesin net ve berrak yayılmasının önemli olduğu bu alanlarda, yankı ve çınlamayı önleyen uygulamalar yapılır. Yapılacak iç duvar uygulamalarında, akustik malzemelerin de kullanılması gerekir.
 • Asansör: Odalara gelen asansör gürültüsünün engellenmesi için, asansör kabin uygulaması yapılır.
 • Kapalı Havuz: Çınlama ve uğultuyu önlemek için, tavan ve iç duvar uygulamaları yapılır.
 • Fitness Salonu: Darbe seslerinin, cihaz gürültülerinin, konuşma ve müzik seslerinin  engellenmesi için; iç duvar, tavan ve şap altı uygulamaları yapılır.
 • Disco-Bar: Geç saatlere kadar aktif olan gece kulüplerinin, diğer ortamları rahatsız etmemesi için şap altı ve iç duvarlara ses yalıtımı uygulanır.

Otellerde ses yalıtımı, yukarıda bahsedilen alanlara yapılır. Ancak otellerin özgün şartları göz önünde bulundurularak, farklı çözümler de sunulabilir. Yalıtım uygulaması yapılan tüm alanlarda, dekorasyonu bozmayacak malzemeler tercih edilmelidir.

Otellerde kaliteli ses yalıtımı için, uygulama alanlarının tam tespiti yeterli değildir. Kullanılacak ses yalıtım malzemelerinin kalitesi ve uygulama sistemleri de dikkatle incelenmelidir. Ses yalıtımı bir bütündür; pişman olmamak için referansları güçlü, kendi ürün ve uygulama sistemine sahip firmalar tercih edilmelidir. Daha detaylı bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.