CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Prefabrik Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Sağlanır?

CelluBOR

Prefabrik Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Sağlanır?

Prefabrik evler, tüm parçaları fabrikada üretilen ve kurulacağı alanda montajlanarak hazır hâle getirilen yapılardır. Zaman ve maliyet açısından büyük avantajları vardır. Fabrikalarda üretildiği için, inşaatları yavaşlatan olumsuz hava koşullarından etkilenmez ve yılın 12 ayı siparişlerinizi gecikme olmadan teslim alabilirsiniz. Genellikle şehirden uzaklaşmak isteyen ve kırsal bir alanda kendisine yeni yaşam alanı kurmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Güney bölgelerinde prefabrik yazlık evlere sıkça rastlayabilirsiniz. Prefabrik evlerin betonarme yapılar olmaması nedeniyle, ısı yalıtımına elverişli olmadığı düşünülmektedir ancak bu doğruluk payı olmayan bir düşüncedir. Prefabrik evler yönetmeliğe uygun olarak üretildiklerinde, 10 cm duvar kalınlığına ve 16 dansite straforlara sahip olur. Bu standartlar nedeniyle, prefabrik evlerin ısı yalıtımından alacağı verim betonarme evlerden daha yüksektir.

Prefabrik Evlerde Isı Yalıtımı İçin İklim Koşulları Önceliklidir

Prefabrik evler için ısı yalıtımı yapılacağı zaman, öncelikle evin bulunduğu bölgenin iklim koşullarının incelenmesi gerekir. Çünkü, iklimin karasal veya Akdeniz olması ısı yalıtım malzemelerinin kalınlığını etkilemektedir. Sıcak iklimlerde yer alan prefabrik evler için; ince bir ısı yalıtım uygulaması yeterli olurken, sert kışların yaşandığı karasal iklimlerde kalın bir yalıtım tabakasına ihtiyaç duyulacaktır. Prefabrik ev için sipariş verirken, hangi iklim tipine göre üretim yaptıklarını sormalı ya da sizin kullanacağınız bölgenin iklim tipine uygun üretildiğinden emin olmalısınız. İklim koşullarına uygun olarak üretilmiş prefabrik evden, alınacak ısı yalıtımı verimliliği de yüksek olacaktır.

Prefabrik evlerde ısı yalıtımını dış ve iç panellerde, kirişlerde, taşıyıcı kolonlarda, ara katlarda, tavanda, kapılarda, pencerelerde, merdivenlerde, tesisat borularında ve çatılarda yaptırabilirsiniz. Betonarme olmadığı için, ısı yalıtımı yapılamayacak bir alanın kalacağını düşünmeyin. Prefabrik evlerin her noktasına ısı yalıtımı yapılabilir. Ama özellikle çatıda, ısı yalıtımı muhakkak yapılmalıdır. Prefabrik evlerde ısı kaçaklarının yaşandığı yerlerin başında çatılar gelmektedir.

Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri iklim koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Prefabrik evlerde ısı yalıtım malzemeleri Isı Yalıtım Yönetmeliği ve Mantolama Kanunu’na uygun olmalıdır. Aksi durumlarda, ısı yalıtımından alacağınız verim düşer ve maddi olarak zarara uğrarsınız.

Isı yalıtımından alınacak verimi düşüren temel nokta, ısı yalıtımının nasıl uygulandığıdır. Plaka halinde olan ısı yalıtım malzemelerinin uygulanması esnasında, ek yerlerinde ısı kaçakları oluşabilir. Isı kaçağı riskini en aza indirmek için, ek yersiz püskürtme tekniğinin kullanıldığı malzemeler tercih edebilirsiniz. Günümüzde tamamen doğal, bor katkılı selüloz yününden elde edilen, düşük ısı iletimi ve yüksek ısı kapasitesine sahip CelluBOR yalıtım malzemelerini tercih ederek ısı, ses ve yangın yalıtımını aynı anda ek yersiz olarak yaptırabilirsiniz.