CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Prefabrik Yapılarda Yalıtımın Önemi

CelluBOR

Pek çok kişi prefabrik yapılara yalıtım sistemlerinin uygulanmadığını düşünür. Oysaki, prefabrik yapılarda da ısı ve ses yalıtımı başarıyla gerçekleştirilir. Prefabrik yapıların konforu öncelikle ses ve ısı yalıtımına bağlıdır. Bir prefabrik yapı yaptırırken dikkat etmeniz gereken ilk unsur yalıtımdır. Prefabrik yapılarda standart dışı ve düzgün bir şekilde yapılmayan yalıtım, daha büyük sorunlara neden olur. Bir prefabrik yapıda ses ve ısı yalıtımının önemi ve nasıl olması gerektiği gibi soruların cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Prefabrik Yapılarda Ses Ve Isı Yalıtımı Yapılır mı?

Ses ve ısı yalıtımı konusunda prefabrik yapılar incelendiğinde, betonarme yapılara göre daha yüksek kalitede ses ve ısı yalıtımı uygulandığı görülebilir. Prefabrik yapılarda 10 cm duvar kalınlığı şarttır. Prefabrik yapılara yalıtım yapılmadan önce, binanın bulunduğu bölgenin iklim koşulları da göz önüne alınmalıdır. Muğla ve Kars iklim yönünden karşılaştırıldığında, iklim koşullarının önemi kolayca anlaşılabilir. Bir prefabrik yapıya yalıtım uygulanmak istendiğinde; Muğla’daki yapıya 80 mm’lik selüloz yünü gerekirken, Kars ikliminde sadece tavan için 160 mm civarında yün gerekir. Sert iklime sahip bir bölgede ısı yalıtımı oldukça önemli bir role sahiptir. Isı ve ses yalıtımının ısı yalıtım yönetmeliğine uygun olarak TSE onayı almış materyallerle yapılması şarttır. CelluBor yalıtım malzemeleri TSE onayı almış ISO 9001 Belgesi’ne sahip ürünlerdir.

 

Prefabrik Yapılarda Isı Yalıtımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrik yapılarda ısı yalıtımı uygulanırken çatıya özen göstermek gerekir. prefabrik yapılarda ısı kaybına en çok çatılar neden olur. Prefabrik yapı içerisinde ısınan hava yerden yükselir. Havanın yükselmesi nedeniyle tavan bölgesinde biriken ısı katmanı, yalıtımsız bir yapıda çok kolay bir şekilde kaybolur. Gerek betonarme yapı gerekse prefabrik yapı içerisinde, ısı kaybının yaşanması enerji kaybı anlamına gelir. Enerji kaybı, ısı ve ses yalıtımından çok daha maliyetli olacaktır.