CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Rezidanslarda Isı Ve Ses Yalıtımı İçin Yapılması Gerekenler

CelluBOR

Şehirlerde gittikçe kalabalıklaşan nüfus nedeniyle, dikey mimari tarzı daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Dikey mimari tarzıyla inşa edilen binalara rezidans adı verilir. Genellikle yüksek ve çok katlara sahip binalardır. Bu durum rezidanslara ve konutlara uygun, yeni ısıtma ve soğutma şekillerini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra çok katlı yapılar olmaları nedeniyle de gürültü kirliliği de had safhada olabilir. Yüksek enerji giderlerini ve gürültü kirliliğini azaltmanın en kalıcı yolu ısı ve ses yalıtımıdır. Isı yalıtımı söz konusu olduğunda soğuyan ya da ısınan hava, yaşam alanları olan kapalı alanlarda hava sıcaklığının sabit tutamamaktadır. Isı yalıtımı yapılarak, soğutma ve ısıtma için harcanan enerji konusunda ciddi boyutta tasarruf edilmesi mümkündür. Isı yalıtımı yapılırken doğru ürün seçimi çok önemlidir. Isı yalıtım levhalarının kalınlığına dikkat edilmelidir. Isı yalıtımı yapılacak yüzeyin mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca hava şartlarının da göz önünde tutulması da gerekmektedir. Ses yalıtımının amacı; sesi net bir şekilde duyulmayacak hale getirmek için ses dalgalarına bariyer koymaktır.

Ses Yalıtımı Ne İşe Yarar?

 

Bir binanın içinde ve etrafında oluşan gürültü miktarı binanın konumuna, yapısına, inşaatına ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Katlar arasında yeterli ses yalıtımı yoksa gürültü herkes için önemli bir sorun haline gelir. Şehirleşmenin yoğun olduğu kentsel alanlarda genellikle, rezidansın yakınında daha yüksek biçimde trafik vardır. Bu da çok fazla gürültü olması demektir. Sesi engellemek için ses yalıtım perdeleri kullanılır. Bunun yanında yalıtımlı tavan panelleri, hava sıyırma kapıları gibi doğrudan mevcut yüzeye uygulanan bir seçenek de tercih edilebilir.

Ses yalıtımının yararları başlıca iki bölüme ayrılmaktadır:

  • Ses yalıtımı konforlu ortamlar oluşturur: Gürültü, kişiler için son derece rahatsız edici bir olgudur. Gürültü aynı zamanda kişiler üstünde, ruhsal olumsuz etkilere sahiptir. Kısaca psikoloji, fizyoloji ve performans açısından sıkıntılı durumların yaşanmasına neden olur. Gürültü davranış bozukluklarına, çalışma veriminde düşmesine, duyma kayıplarının yanı sıra kulak çınlamalarına neden olabilir.

 

  • Ses yalıtımı verimi artırır: Yaşam alanlarımız olan evlerimizde ses yalıtımı önemlidir. Ancak ses yalıtımı sadece bireylerde perfomansı ve verimi artırmaz. Gürültü fabrika, sanayi ve endüstriyel tesisler gibi iş alanlarında da, çalışanların dikkatini dağıtır. Dikkat dağınıklığı, ne yazık ki iş kazalarına bile sebebiyet vermektedir. İçinde bulunduğumuz modern çağda, birçok kurum ve firma rezidanslarda çalışma hayatını sürdürmektedir. Bu sebeple rezidanslarda ses yalıtımı daha da önem kazanmaktadır