CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses İzolasyonu Nedir?

CelluBOR

Ses izolasyonu dışarıdan gelen rahatsız edici seslerin içeriye, içeride oluşan seslerin de dışarıya çıkmasını önleyen bir yapı sistemi olarak tanımlanır. Her alanda kullanılması önemli olan ses izolasyonuyla hem ses yalıtımı hem de akustik düzenleme sağlanır. Ses izolasyonu, özellikle hastanelerdeki ses olmaması gereken özel odalar, ses kayıt stüdyoları, sinema salonu gibi sesin yoğun olduğu alanlarda kişilere daha rahat çalışma olanağı sunar. Ses izolasyonu doğru şekilde ve doğru malzemelerle uygulandığında üstün sonuçlar verir. Böylece sessiz bir ortamda dikkatiniz dağılmadan rahatça çalışabilirsiniz. Peki, ses izolasyonu nasıl yapılır ve hangi malzemeler kullanılır?

Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Ses izolasyonu yapmak için birçok izolasyon malzemesi kullanılır. Ses izolasyonun uygulama aşamasında öncelikle sesin oluştuğu ve dışarı çıkmasının istenmediği alanın duvarlarına uygulama yapılır. CelluBOR selüloz yünü CelluBOR spray ile birlikte uygulanarak yalıtım yüzeyi ek yersiz yalıtım örtüsü ile kaplanır. Selüloz yününün kaplandığı yüzeyde herhangi bir boşluk bulunmayacağı için mükemmel bir şekilde ses izolasyonu uygulaması sağlanır.   İşlemin sonucunda yaklaşık % 70 oranında yalıtım verimi elde edebilirsiniz. Ses izolasyonu uygulaması sırasında yapının planına ve mimarisine dikkat etmek önemlidir. Çünkü ses izolasyonunu duvarların yanı sıra döşeme, tavan, cam ve ahşap doğrama gibi her kısma uygulamak gerekir.

Ses İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Tıpkı ses yalıtımı uygulamalarında olduğu gibi ses izolasyonu uygulamalarında da izolasyon malzemeleri kullanılır. Ses izolasyonu uygulamalarında kullanılan malzemeler arasında ağır ses yalıtım bariyeri, alana dekoratif bir görünüm de sunan altıgen akustik sünger, bariyerli akustik sünger, bariyerli bondex sünger, bariyerli labirent sünger, bariyerli melamin sünger, bariyerli piramit sünger ve bariyerli yumurta sünger gibi malzemeler bulunur. Ancak CelluBor selüloz yünü kullanarak da ses izolasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. CelluBOR selüloz yünü, selüloz temelli bor katkılı bir materyaldir. CelluBOR selüloz yününün içeriğinin % 80’den  fazlası geri dönüştürülmüş atık gazete kağıdından oluşur. Bu yönüyle insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı yoktur. CelluBor selüloz yününü ses izolasyon uygulamalarında doğru materyallerle birlikte kullanarak çok iyi bir verim elde edebilirsiniz.