CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

CelluBOR

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Ses yalıtım malzemeleri, gürültünün giderilmesi ve sesin net şekilde tüm alanda duyulabilmesini sağlamak için kullanılır. Hangi alanda hangi ses yalıtım malzemelerinin kullanılacağını tespit etmek, uzman bilgisi gerektirir. Uzmanlar aşağıdaki soruların cevaplarına göre hesaplamalar yapar ve ürünleri seçer:

  • Ses yalıtım malzemeleri nerede kullanılacak?
  • Malzemeler hava vasıtasıyla, tavan ve duvarlardan geçerek gelen gürültü için mi kullanılacak; yoksa darbe kaynaklı, katı cisimlerin birbirine çarpması sonucu oluşan sesler için mi?
  • Ölçülen gürültü düzeyi kaç desibel? Alanda hedeflenen yalıtım değeri nedir?
  • Hacim akustiği mi, ses izolasyonu mu yapılacak?
  • Ses izolasyonu yapılacak alan, yangın riski taşıyor mu?

Bu ve benzeri soruların cevapları tespit edildikten sonra, alandaki yansıtıcı (duvar, ayna, pencere vb.)ve yutucu (halı, perde vb.) ürünler dâhil edilerek hesaplamalara son hali verilir. Uygun ürünler kombin edilerek uygulamaya geçilir.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtım malzemeleri, kullanıldığı yere ve kullanım amacına göre farklılık gösterir.

  • Duvar ve Tavan Uygulamalarında Kullanılanlar: Gürültü geçişlerini kesmek için kullanılan bu malzemeler; duvarlara, duvar arasına, tavana, alçıpan arkasına ve tavan üstüne uygulanır. Duvar ve tavanlarda kullanılan ses yalıtım malzemeleri; bariyerli süngerpan, taş yünü, heraklite ahşap yünü, rebonded, ses yalıtım bandı ve epdm ses bariyeridir.
  • Zemin Uygulamalarında Kullanılanlar: Alt katları rahatsız etmemek için, zeminlerde kullanılan malzemelerdir. Çarpma veya topuk sesleri, alt kat komşularınızı rahatsız edebilir. Zemine serilen mantar şiltesi, kauçuk levha, akustik karo halı, kauçuk halı, mantarlı kauçuk, parke altı mantar şiltesi; darbe ve titreşimden kaynaklı istenmeyen sesleri engeller.
  • Akustik Ses Yalıtımında Kullanılanlar: Sesin net ve berrak olması istenen, ses kalitesine özellikle önem verilen yerlerde kullanılır. Konferans, tiyatro ve konser salonları gibi aynı anda yüksek sayıda insanın katılım sağladığı alanlarda tercih edilir. Müzik stüdyoları ise, akustik ses yalıtım malzemelerinin rüşdünü ispatladığı yerdir. Akustik süngerler, kabinler ve paneller kullanılarak yalıtım sağlanır.

 

Neden CelluBOR Ses Yalıtım Malzemeleri Tercih Edilmeli?

Ses yalıtım malzemeleri, genellikle plaka halinde uygulanmaktadır. Plakalar zamanla açılma, çökme ve ek yerlerinde açılma yaptığından verim kaybına uğrar. Ancak CelluBOR’un uyguladığı spray yöntemiyle, bu sorunlar yaşanmaz. Dahası, A sınıfı ses yutma özelliğine sahip ürünleriyle; ses geçirmeme özelliği 70 desibele kadar çıkabilmektedir. Hava yolu ile iletilen, istenmeyen seslerde en yüksek yalıtım düzeyini yakalar.

CelluBOR Dry Blow olarak adlandırılan, bor katkılı selüloz yünü; serme ve doldurma metoduyla uygulanır. Tarihi binaların renovasyonunda ve kuru duvar sistemlerinde, sadece bir delik açarak doldurma metodu uygulanabilmektedir. Diğer yandan, çatılarda ek yer olmadan serme uygulaması yapılmaktadır.