CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtım Süngeri Nedir?

CelluBOR

Ses Yalıtım Süngeri Nedir?

Ses yalıtım süngeri, ses yalıtım uygulamalarının artmasına bağlı olarak son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Avrupa’da yaygın bir uygulama alanı olsa da Türkiye’de ses yalıtımının önemi yeni yeni anlaşılıyor. İstenmeyen seslerin, gürültünün zihinsel yorgunluğa yol açtığı biliniyordu. Ancak hiç bu kadar sorun hâline gelmemişti. Çünkü artık gürültü her yerde. Makineleşmenin de bu sürece hızlandırıcı bir etki yaptığını unutmamak lazım. Gün içinde yan dairemiz, gittiğimiz spor salonu, dışarı çıktığımızda trafik bir anda gürültü kaynağına dönüşebiliyor. Yüksek sesler tarafından her an uyarılıyoruz. Biz fark etmesek de gün içerisinde maruz kaldığımız bu sesler, uyku düzenimizi bozuyor ve hayat kalitemizi düşürüyor. Bu sebeplerden dolayı; iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanabilmesi için 2017 yılında çıkarılan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ile birlikte, ses yalıtımı yapılarda zorunlu hale getirildi. Konutlarda, apartmanlarda ve tesislerde içerideki sesin dışarıya, dışarıdaki sesin içeriye girişini engellemek için; ses yalıtım süngerleri de sıkça tercih edilen ürünler arasına girdi.

Ses Yalıtım Süngerinin Özellikleri

Ses yalıtım süngeri ortamdaki yüksek seslerin emilimini sağlamak, çınlamayı ve yankıyı önlemek, ortamın akustik performansını artırmak için; tercih edilen ses yalıtım malzemelerinden biridir. Ses yalıtım süngerlerinin arkasına özel bir yapıştırıcı sürülür ve yüzeye yapıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bazı ses yalıtım süngerleri kendinden yapışkanlıdır, yapıştırıcı sürmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz. 

Ses yalıtım süngerleri estetik açıdan farklı zevklere hitap edecek şekilde üretilmektedir. Ses yalıtım süngerleri şekillerine göre farklı isimlerle anılır. Yumurta sünger, piramit sünger, labirent sünger, bariyerli sünger, panel sünger ve düz akustik sünger gibi çeşitleri bulunur. Ses yalıtımı yaptırmak istediğiniz alanın özelliklerine ve şekline göre aralarından bir tercih yapabilirsiniz. Farklı yoğunluk ve kalınlıkta üretildikleri. Bu sebeple; ses yutuculuk özelliğine de dikkat ederek, doğru ebatlardaki bir ürün seçimi yapmalısınız. Genellikle, yanmayan özellikteki ses yalıtım süngerleri tercih edilmektedir. En çok müzik stüdyolarında, sinema, tiyatro ve konferans salonlarında, yüksek ses çıkaran klima ve jeneratör kabinlerinde ses yalıtım süngerlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Ses yalıtım süngerlerinin niteliği kadar, uygulayıcı firma da önemlidir. Firmalar ses yalıtımı yaptırmak istediğiniz alan için, gerekli olan ses yalıtım süngerini tespit eder ve yüzeye yapıştırır. Ses yalıtım başarısı ancak doğru malzemeyle ve hatasız bir işlem gerçekleştirmekle mümkün olabilir. Ses yalıtım süngerleri plaka halindedir ve uygulama esnasında ek yerlerinden ses kaçağı oluşmadığından emin olunması gerekir. Uygulama esnasında ek yerlerine gerekli özen gösterilmezse, ilerleyen zamanlarda açılmalar meydana gelir. Hem ses yalıtımı istediğiniz gibi olmaz hem de yalıtımın ömrü kısa olduğunda maddi olarak zarar edersiniz.

Ek yersiz ses yalıtım uygulamalarıyla riski en aza indirmek ve A sınıfı ses yutuculuk özelliğine sahip tamamen doğal olarak üretilen CelluBOR ses yalıtım malzemelerini kullanmak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.