CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımı İçin Doğru Yalıtım Firmasını Seçmelisiniz

CelluBOR

Ses Yalıtımı İçin Doğru Yalıtım Firmasını Seçmelisiniz

Ses yalıtımı için doğru yalıtım firmasını seçmelisiniz. ‘‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmeliği’’ ile zorunlu hâle gelen ses yalıtımı, birçok firmanın yer aldığı büyük bir sektör oluşmasına neden oldu. Sadece yasal bir zorunluluk olduğu için değil; çalıştığınız veya yaşadığınız mekânlarda ses konforunu sağlamak, gürültüyü kesmek ve vaktinizi huzurlu bir ortamda geçirebilmek için ses yalıtımı yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Ancak ses yalıtımına karar verdiğiniz anda, karşınıza tahmin edebileceğinizden çok daha fazla ses yalıtım firması çıkacaktır. Kararsızlığınızı ortadan kaldıracak ve seçiminizde size yol gösterecek ipuçları için, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ses Yalıtımı İçin Doğru Firma Nasıl Seçilir?

Ses yalıtımı için doğru firma seçerken kullanılan malzeme, kurumsal yapı ve uygulama sistemleri hakkında bazı bilgilere sahip olmanız gerekir.

  • İlk olarak ses yalıtım firmalarının sahip olduğu referanslara bakarak pek çok firma arasından ön eleme yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız araştırmalarda, firmaların web siteleri üzerinden referanslarına ulaşabilirsiniz.
  • Ses yalıtım firmasının sahip olduğu belgeler ve sertifikalar, firmanın hem kurumsal yapısı hem de iş kalitesi hakkında ipucu verecektir. Kullandıkları ses yalıtım malzemelerinin TSE ve ISO standartlarını taşıdığından emin olmalısınız. Bu nedenle, firmanın TSE ve ISO belgelerini görmeyi talep edebilirsiniz. Ayrıca firmanın marka tesciline sahip olması ve aldığı ödüller, seçim yaparken dikkate almanız gereken bir diğer husustur.
  • Her ses yalıtım malzemesi bazı testlerden geçirilir ve değerleri kayıt altına alınır. Bu testler ses yutum katsayısı ölçümü, ses yutma katsayısı ölçümü, ses geçiş deneyi ve hava akış direnç tayini gibi çeşitlilikler göstermektedir. Yaptıracağınız ses yalıtımından yüksek verim alabilmeniz için öncelikle kullanılan malzemelerin bazı standartları karşılaması gerekmektedir. Bahsi geçen test sonuçlarını öğrenerek malzemelerin niteliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin, ses yutum katsayısı 1’e ne kadar yakın olursa ses yalıtım malzemesi o kadar kaliteli demektir. TÜBİTAK ve TSE tarafından yapılan resmi test sonuçlarını görmeyi talep edebilirsiniz.
  • Ses yalıtım malzemelerinin içeriği, pek çok farklı bileşikten meydana gelebilmektedir. Hem kişisel sağlığınızı korumak hem de yaşam ve çalışma alanınızda huzuru sağlamak için haşerat barındırmayan, alerjiye neden olmayan ve anti-bakteriyel özelliklere sahip ses yalıtım malzemelerini kullanan firmaları seçmelisiniz. Petrol türevi plastik malzemeler yerine doğal malzemelerden elde edilen yüksek standartlara sahip ses yalıtım malzemelerini sunan firmalar çevre dostudur.
  • Ses yalıtım firmasının çıkardığı fiyatlar ile sunduğu hizmet arasında da dengeli bir paralellik olmalıdır. Aynı anda ses, ısı ve ses yalıtımı yapabilen malzemelerle yapı ömrü ile eşdeğerde kullanım ömrü vadeden firmalar öncelikli tercih olmalıdır.
  • Ses yalıtım malzemelerinin nasıl uygulandığı ve uygulanırken yapı içerisinde alınması gereken tedbirlerin neler olması gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Bazı ses yalıtım uygulamaları, genel dekorasyonunuzu bozabilir veya uygulama esnasında zorluklar çıkarabilir. Her yüzeye rahatlıkla uygulanabilen ses yalıtım malzemelerini ve uygulama sistemlerini tercih etmek, işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, insan hatasını en aza indiren uygulama sistemlerine sahip olan firmalara öncelik vermenizde de fayda var. Ek yersiz uygulama sistemleri, malzemelerin ömrünü ve verimliliğini arttırır. Firmaların kullandığı ses yalıtım malzemesinin ve uygulama sisteminin istediğiniz yüzey alanı için uygun olup olmadığını, kullanılacak malzemenin yüzeydeki kalınlığının ne kadar olacağını, uygulamanın açılma ve çökmeye neden olup olmayacağını öğrenmeden firma tercihinde bulunmamalısınız.

Tüm bu şartları sağlayan CELLUBOR uzmanlığıyla hemen tanışmak için, şimdi iletişime geçebilirsiniz.