CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımı Konusunda Bor Malzemenin Etkileri Nelerdir?

CelluBOR

Ses Yalıtımı Konusunda Bor Malzemenin Etkileri Nelerdir?

Ses yalıtımı konusunda bor malzemenin etkileri, diğer organik ve plastik yalıtım malzemelerinden ayrışmaktadır. Geleneksel yalıtım malzemeleri olarak bilinen cam yünü, koyun yünü, ahşap yünü ve mantar yalıtım malzemeleri ya da petrol türevlerinden üretilen plastik ses yalıtım malzemeleri yerini; çevre dostu bor katkılı selüloz yününe bırakmış durumda. Ses yalıtımı konusunda bor malzemesi, gerek üretim teknikleri gerekse uygulama yöntemleri açısından yalıtıma inovatif bir bakış açısı kazandırmaktadır.

 

Yangın Geciktirici Etkisiyle Ses Yalıtımına Bor Katkısı

Ses yalıtımında kullanılan bor, selülozun içeriğine eklenerek yangın geciktirici bir malzeme elde edilmesini sağlamaktadır. Böylelikle hem ses yalıtımı hem yangın yalıtımı aynı anda sağlanabilmektedir. Bor katkısıyla üretilen selüloz yününün içerisinde; %80’i atık kâğıtlardan elde edilmiş hamur bulunmaktadır. Borlu ses yalıtım malzemeleri üzerinde alevin yürümediği bir bileşiğe sahip olduğu gibi aynı zamanda, çevre dostu organik bir forma sahiptir. Zehirli kimyasallar içermez, üretiminde kullanılan enerji çok düşüktür. Antibakteriyeldir. İçerisinde kemirgen ve haşerat barındırmaz.

Borlu Ses Yalıtımının Kalite Farkı

Borlu ses yalıtımının göze çarpan en önemli etkilerinden biri, diğer yalıtım malzemeleriyle arasındaki kalite farkıdır. Ses yalıtımında borun etkisini anlamak için dokusal özelliklerine ve teknik özelliklerine dikkat kesilmek yeterli olacaktır. Borlu ses yalıtım malzemeleri düzensiz ve elyaf dokuya sahiptir. Bu sayede çınlamayı ve yankılanmayı önleyen, gözenekli ve yüksek bir yüzey ağırlığına sahip ses yalıtım malzemeleri elde edilmektedir. Diğer yandan, doğru kalınlıkta uygulandığında 70 dB’e kadar ses geçirmeme özelliğine sahiptir. Akustik ses yutma değerleri ise mükemmel seviyededir. Ses yutma kat sayısı en üst seviye olup değeri 1’dir. Bu değerle ses yutmada A sınıfında yer almaktadır.

Borlu Ses Yalıtımının Uygulama Yöntemlerine Etkisi

Bor malzemesinin selüloz ile birlikte ortaya çıkardığı ses yalıtım malzemeleri, sahip olduğu uygulama yöntemleriyle büyük kolaylık sağlamaktadır. Bor katkılı selüloz yünü; püskürtme, serme ve doldurma teknikleri kullanılarak istenen her yüzeye kolayca uygulanabilmektedir. Hareket kabiliyeti yüksek olan uygulama sistemleri, her şantiyede pratik bir şekilde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yekpare bir görünüm ortaya çıkardığından, ses köprülerinin oluşumuna izin vermez ve ses yalıtımında verimliliği arttırır. Farklı kapasitelerde üretilen borlu ses yalıtım uygulama sistemleri, yatay ve düşey alanda saatte 1000 kg’a kadar borlu selüloz yünü transfer edebilmektedir.