CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımı Nedir?

CelluBOR

Yaşam alanınızın bulunduğu binaya dışarıdan çok ses geliyorsa veya binanızın içinden aşırı miktarda ses dışarıya taşıyorsa, bu binanın ses yalıtımına ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Sesin olumsuz etkilerini minimuma indirmek amacıyla yapılan ses yalıtımı ortamdaki sesin yayılmasını kontrol altına alır. Ses yalıtımının yaşam alanları ve işyerlerinin yanı sıra okullar, sinema salonları ve fabrikalar gibi yerlerde de yapılması gerekir. Ses yalıtımının ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Belirli bir ses kaynağı ve reseptöre göre ses basıncını düşürme yöntemi ses yalıtımı olarak adlandırılır. Ses yalıtımının ana amacı rahatsız edici seslerin kişilerin yaşamına olumsuz etkide bulunmamasıdır. Ses yalıtımı sayesinde bir ortamda oluşan seslerin başka bir ortama geçiş yapması önlenir. Uzmanlar sesi en aza indirmek için genellikle birkaç temel yaklaşımdan faydalanır. Bunlar;

  • Ses dalgalarının enerjisini yansıtmak ya da absorbe etmek için gürültü bariyerleri kullanır,
  • Ses bölmelerine benzer yapıları kullanır ya da aktif ses üreteçleri kullanır,
  • Kaynak ve alıcı arasındaki mesafeyi arttırır

Gürültülü bir ortam insan sağlığında davranış bozukluğu, çalışma veriminde düşüş, psikolojik ve fizyolojik açıdan olumsuzluklara yol açar. Binanıza yaptıracağınız ses yalıtımı uygulamasıyla yaşamınızda huzurlu ve sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Ses Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Uzmanlar ses yalıtımı uygulanması gereken alanlara uygun farklı türlerdeki ses yalıtım malzemelerini kullanırlar. Yalıtım yapılan alanda yalıtım malzemesi gürültü şiddeti ve gürültünün kaynağına uygun yalıtım malzemesi kullanılır. Ses yalıtım malzemesi olarak bor katkılı ve organik materyalden üretilen CelluBor selüloz yünü kullanılarak üstün verim elde edebilirsiniz. Ses yalıtım işlemlerinde CelluBor selüloz yünü elyaflı ve düzensiz yapısı sayesinde ses dalgalarının önüne geçer. Ses yalıtımı uygulamalarında CelluBOR selüloz yünü doğru yapı elemanları ile uygulandığı takdirde uygulanan binalarda 70 dB’e kadar ses geçişi önlenebilir. CelluBOR selüloz yününü CelluBor Spray ile kolayca uygulayabilirsiniz. CelluBor Spray de tıpkı CelluBor selüloz yünü gibi organik materyal kullanılarak bor katkılı olarak üretilmiştir.