CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımı Nedir Ve Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

CelluBOR

Evinizde televizyon seyrederken, kitap okurken veya ofisinizde çalışırken dışarıdan gelen sesler nedeniyle rahatsız oluyorsanız, bulunduğunuz ortamdaki fazla gürültüden ses yalıtımıyla kurtulabilirsiniz. Sesin olumsuz etkilerini minimuma indirmek amacıyla yapılan ses yalıtımı sayesinde kendinize daha huzurlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.  Böylece çalışırken sessiz bir ortamda gürültüden rahatsız olmadan çalışabilir, izlediğiniz dizinin veya filmin sesini daha rahat duyabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde ses yalıtımının ne olduğunu ve nerelerde ihtiyaç duyulduğunu bulabilirsiniz.

Ses Yalıtımı Nedir?

Ses yalıtımı evinizin içindeki ve dışındaki gürültü transferini azaltmak için tasarlanmış özel bir yalıtım türüdür. Ses yalıtımı sayesinde ayak seslerinden trafik gürültüsüne, titreşimli cihazların çıkardığı darbe seslerinden sevdiklerinizin sınırlarınızı zorlayan seslerine kadar istemediğiniz sesleri kontrol altına alabilirsiniz. Sizin odaklanmanızı engelleyen gürültülü seslerin yaşam ve çalışma alanınıza girmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca, ses yalıtımı yapmak için kullanılan malzemeler evinizin içinde daha iyi sıcaklık düzeyi sağlamak üzere ısı performans seviyesini de düzenler. Bu nedenle evinize ses yalıtımı yaptırırken ısı transferine gösterdiği direnci belirlemek için ürünün R değerini de kontrol edebilirsiniz.

Ses Yalıtımı Önemli mi?

Ses yalıtımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Aşırı gürültü insan sağlığı açısından rahatsız edici bir durumdur. Gürültünün birçok kişinin üzerinde fizyolojik ve psikolojik açıdan olduğu gibi performans açısından da olumsuz etkileri bulunur. Yaşam alanında fazla gürültünün bulunması davranış bozukluğuna, kulak çınlamalarına, duyma bozukluğuna yol açabilir. Gürültü nedeniyle oluşan duyma bozuklukları herhangi bir ilaç ya da cerrahi bir müdahaleyle tedavi edilemez. Yapılan araştırmalar, yaşam alanındaki aşırı gürültünün sinirliliğe ve uyku düzensizliklerine yol açtığını göstermiştir. Bunun yanı sıra aşırı gürültünün uzun vadede kalp rahatsızlıklarını iki katına çıkardığı ve uyku hapı kullanımını da %20 ile %50 arasında yükselttiği ortaya çıkmıştır. Yaşam alanınıza ses yalıtımı uygulaması yaptırarak çeşitli sağlık sorunlarından kendinizi koruyabilirsiniz.

Ses Yalıtımına Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

Ses yalıtımına hastanelerde, ofislerde, sinema&tiyatro salonlarında, öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için okul çevresinde, müzik stüdyolarında, apartman çevrelerinde, hava alanlarında, fabrika çevrelerinde ve yaşamın olduğu her alanda ihtiyaç duyulur. Sesin seviyesini kontrol etmek ve gürültüden kurtulmak istediğiniz her alanda, ses yalıtımından faydalanabilirsiniz.