CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımı Ve Akustik

CelluBOR

Ses yalıtımı ve akustik sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler öyle bir noktaya geldi ki, neredeyse bir Zen ustasının yazdığı “Gürültülü Bir Dünya’da Sessizliğin Gücü” adlı kitabın vaat ettiği huzuru bize verebilecek nitelikte. ABD’de bulunan ve ‘Dünya’nın En Sessiz Odası’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Yankısız Oda”, %99.9 ses geçirmezlik oranıyla dikkat çekiyor. Bilimsel çalışmalar için yapılan ve kendi damarlarımızda akan kanı dahi duyabileceğimiz bu alanda, şimdiye kadar ölçülmüş en sessiz an -20.6 desibel olarak kayıtlara geçti. İnsanın kalp atışının iki desibel olduğunu düşünecek olursak Yankısız Oda’nın en dirayetli ziyaretçisinin dahi neden 45 dakika dayanabildiğini anlayabiliriz. Çıldırtan sessizlik seviyesinde bir izolasyon istemesek de kapalı alanlardaki konfor ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor. Peki ses yalıtımı ve akustik bu konforu nasıl sağlıyor?

Ses Yalıtımı Ve Akustik Hangi Binalarda Kullanılır?

Ses yalıtımı çevreden gelen gürültüleri önlemek için yapılır. Havaalanı, fabrika gibi şiddetli seslerin duyulduğu yerleşim bölgelerinde yahut hastane, okul, müzik stüdyosu gibi sessizliğin gereklilik olduğu yerlerde kullanılır. Kulaklarımız “akustik gitar” kalıbından aşina olsa da, aslında akustik kelime anlamı itibariyle “yankıbilim” demektir. Titreşimlerin madde içerisindeki yayılımını ve yankısını inceler. Sesin bozulmasına neden olan sebepleri ortadan kaldırarak daha net ve berrak duyulmasını sağlar. Özellikle konferans salonu, tiyatro, sinema ve ibadethane gibi çok sayıda insanın bir araya geldiği kapalı alanlarda yankı ve uğultunun oluşmaması, sesin herkese eşit ve net şekilde ulaşması akustik düzene bağlıdır.

Ses Yalıtımı Ve Akustik İhtiyacı Artıyor

Ses yalıtımı ve akustik, plansız kentleşmenin getirdiği gürültü kirliliğini ortadan kaldırarak insan psikolojisine olumlu katkı sunuyor. Özellikle pandemiyle birlikte evde daha fazla vakit geçirmeye başlayan insanlar, kapıyı kapattığında tüm stresi dışarıda bırakmak istiyor. Google arama istatistikleri de bunu doğrular nitelikte. Evine ses yalıtımı yaptırmak için araştırma yapanlar 2020 Kasım ayında, 2019’un aynı ayına oranla 4 katına çıkarken; akustik aramaları 2020 yılının Haziran ayında, yine 2019’un aynı ayına oranla,  2 katına çıkmış. Dışarıyla bağını azaltan, iç sesine daha çok kulak vermek isteyen insanların yeni huzur ve konfor tanımı sessizlik oldu. Neyse ki aradığımız huzur ve konfor çok uzakta değil.

Doğanın değerini daha iyi anladığımız şu dönemde, %80’i atık kağıtlardan yapılan, muadillerine oranla 20 kat daha az enerji kullanılarak üretilen CelluBOR yalıtım malzemeleriyle istenmeyen sesleri kesebilir, istediklerinizi netleştirebilirsiniz. Ekolojik olanın maksimum verimliliğe eriştiği, Türkiye ve Ortadoğu’da tek olma özelliği taşıyan, selüloz esaslı bor katkılı yalıtım malzemeleri ile kendinizle baş başa kaldığınız anların kalitesi artacak. Kendi içinizdeki sessizliğin gücüne erişmeye çalışırken, doğayla uyumlu olduğunuzu hissetmek ihtiyacınız olan motivasyonu size verecek.