CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

CelluBOR

Ses yalıtımı, çağımızda yaygınlaşan temel yalıtım uygulamalarından birisi. Özellikle konutlar, oteller ve kültür merkezleri gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu yaşam alanlarında büyük bir ihtiyaç. Çünkü insan yoğunluğu arttıkça gürültü de artıyor ve diğer dış sesler, bulunulan ortamdaki etkinlikleri olumsuz etkileyebiliyor.

Sosyal yaşam alanlarındaki konforu korumak amacıyla yapılan ses yalıtımı; ortam dışındaki seslerin yalıtılarak gürültüyü ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu uygulamalar konferans, sinema ve konser salonları ile kayıt stüdyoları gibi ortamlar için yoğun olarak kullanılıyor.

Ses izolasyonunda bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaları ve nedenlerini şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Yalıtım için kullanılacak malzeme seçimi: Malzemelerin, ses yalıtımına ve uygulanacak yere göre seçilmesi gerekir. Duvarda, tavanda ve döşemelerde kullanılması gereken malzemelerin türleri ve özellikleri farklıdır. Yalıtım malzemesi seçerken, insan sağlığına ve çevreye zararı olmayan malzemeler seçilmesi gerekir. Bu özellikler, CelluBor ses yalıtım malzemelerinde olan bir özelliktir. Selüloz yünü, bor ve atık kağıtlar kullanılarak üretildiği için hem sağlıklıdır hem de yüksek verim sağlayan ürünlerdir.
  • Titreşim yalıtımı: Ses dışında, çeşitli cihazların ortaya çıkardığı titreşimlerin de titreşim alıcı bazı malzemelerle (yay ve titreşim alıcı materyal v.b.) beraber monte edilmesi gerekir. Bu şekilde titreşim yalıtımı da sağlanmış olur.
  • Bina cephesi ve döşeme arasındaki boşlukların doldurulması: Bina dışındaki veya diğer katlardaki seslerin yalıtılması için, binanın giydirme cephesi ile diğer döşemeler arasına yalıtıma uygun malzemeler doldurmak gerekir.

Ses Yalıtımı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Ses yalıtımı, dış ortamlarda var olan gürültünün insan sağlığı üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri en aza indirebilmek amacıyla alınacak önlemlerin tümünü kapsayan bir uygulamadır.

Ses yalıtımının avantajları nelerdir?

  • Stresin temel kaynaklarından biri olan gürültünün olumsuz etkilerini azaltarak, sağlıklı ve konforlu ortamlar oluşturulmasını sağlar.
  • Ofisler ve diğer çalışma alanlarındaki gürültüyü azaltarak, çalışanların iş veriminin arttırılması ve işyerlerinde oluşabilecek kazaların önlenebilmesini sağlar.
  • Gürültüyü en aza indirerek, çocuklardaki ve gençlerdeki dikkat ve öğrenme kalitesini olumlu olarak etkiler.

Ses İzolasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ses izolasyonu, ses yalıtımının diğer adıdır. Gürültüye karşı yapılan bu uygulama; ortamdaki istenmeyen sesleri yalıtarak gürültünün olumsuz etkilerinden korunmak için yapılıyor. Ses izolasyonu, gürültülü ortamlardan çevreye ve çevreden de sessiz ortama karşı yayılan sesi azaltmayı hedefliyor.

Ses yalıtımı konusunda dikkat edilmesi gereken üç temel ilke bulunuyor:

  • Kaynaktaki denetim: Gürültüye sebep olan kaynağı ortadan kaldırmak, gürültü seviyelerini azaltmak veya gürültünün özelliğini değiştirme işini kapsar.
  • Kaynak ve alıcı arasındaki denetim: Gürültü kaynağıyla alıcı arasında kalan yerdeki sesin azaltılması konusunda alınacak önlemleri kapsar.
  • Alıcıdaki denetim: Gürültüden etkilenen kişilerin veya binaları yapan kişilerin alabileceği çeşitli önlemleri kapsar.

Bırakın, sesler dışarıda kalsın!

Ses yalıtım ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için CelluBOR uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.