CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzeme Özellikleri

CelluBOR

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzeme Özellikleri

Ses yalıtımı, istenmeyen seslerin dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya çıkışını engellemek için yapılan bir uygulamadır. Dışarıdaki gürültünün kapalı alanlara girişini engellemek veya kapalı alanda ortaya çıkan yüksek ses düzeyinin, başkalarını rahatsız etmesinin önüne geçmek için birçok alanda tercih edilir. Gürültü hava doğuşlu olabileceği gibi, darbe kaynaklı da olabilir. Gürültünün kaynağına göre farklı ses yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Hastane, okul, tiyatro, sinema, konut, cami, kütüphane ve spor salonları ses yalıtımının sıklıkla uygulandığı mekânlardır. Ses yalıtımında kullanılan malzemeler ne kadar nitelikliyse, yapılan uygulamadan o kadar yüksek verim alınabilir. Bu nedenle, ses yalıtımında kullanılan malzeme özellikleri hakkında bilgi alırken bazı kriterleri karşılayıp karşılamadıklarına dikkat edilmelidir.

Ses Geçirmeme Özelliği

Ses yalıtımında kullanılan malzemelerin ses geçirmeme özelliğine dikkat edilmelidir. Ses geçirmeme özelliği, bir ses yalıtım malzemesinin kaç desibele kadar ses geçirmediğini gösterir. Örneğin, konutlarda normal konuşma ses düzeyi yaklaşık 50 desibel olarak kabul edilmektedir. Konutunuzda kullanacağınız ses yalıtım malzemesinin, en azından normal düzeydeki konuşma seslerini geçirmiyor olması gerekir. Bu noktada CelluBOR ses yalıtım malzemelerinin 70 desibele kadar ses geçirmeme özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Resmî gazetede yayınlanan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” uyarınca, yeni yapılan binalarda ses yalıtım düzeyinin en az C olması gerekmektedir.

Ses Yutuculuk Özelliği

Ses yutucu malzemeler mimari akustikte sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır. Ses yutucu malzemeler, sesin kontrol altında tutulmasını ve homojen bir şekilde yayılmasını sağlar. Bu malzemelerin kaliteli olup olmadığını anlamak için ses yutma katsayısına bakılmalıdır. Ses yutuculuk özelliğini gözler önüne seren ses yutma katsayısı, 0 ile 1 arasında değere sahiptir. A sınıfında yer alan ses yutucu malzemelerin katsayısı 1’dir. Ses yutucu malzemelerin katsayısı 1’e ne kadar yakın olursa, kalitesi o kadar iyidir. Ses yalıtımında verim alabilmek için en az 0.20 katsayısına sahip malzemeleri tercih etmelisiniz. Döşemelerdeki darbe kaynaklı sesler veya tesisat döşemelerinden gelen arka plan sesleri, ses yutucu özelliğe sahip malzemelerle engellenebilmektedir.

Ses Yalıtım Malzemeleri Uygulama Özellikleri

Ses yalıtım malzemelerinin niteliği kadar, nasıl uygulandığı da önemlidir. Mantolama gibi ek yerli uygulama yöntemlerinde, zamanla açılmalar ve çökmeler meydana gelebilir. CelluBOR gibi püskürtme yöntemini kullanan ek yersiz uygulama sistemlerindeyse, kullanım ömrünü azaltan açılma ve çökme gibi sorunlar görülmez. Uygulamada insan hatasının minimuma indirildiği, ek yersiz ses yalıtım sistemlerinin kullanıldığı yüzeylerde; dekorasyonunuzu istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Estetik kaygılar taşımazsınız.