CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Sinemalarda Akustik Yalıtım Nasıl Yapılır?

CelluBOR

Sinemalarda akustik yalıtım; sinema salonlarında hem içerden dışarıya hem de dışardan içeriye yansıyabilecek sesleri önlemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Film izlerken dış ortam seslerinin film seyrini etkilememesi için, verimli bir film keyfi sağlanabilmesi için gerekli bir uygulamadır. Bu uygulama yapılmadığı takdirde, verimli bir seyir olamayacağı için, sinema salonunun kalitesi de olumsuz etkilenir. 

Sinemalarda akustik yalıtım yapılırken; salonların duvarları, tavanları ve zeminleri için ses engelleyen süngerler ve alçıpanlar kullanılır. İç ortamdaki ses düzeninin sağlanabilmesi için de kumaş kaplamalı panel ya da akustik sünger kaplama gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemelerle yapılan işlemler; yankı, çınlama ve eko gibi ses sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Sinemalarda yapılacak akustik yalıtımda, selüloz katkılı bor karışımlı CelluBor malzemesinin kullanılması, ses yalıtımı için faydalıdır. Bu malzemenin insan sağlığına ve çevreye zararlı içeriğinin olmaması ve ses veriminin yüksek olması, tercih edilmesinde önemli bir faktördür. 

Sinemalarda Akustik Yalıtımın Önemi Nedir?

Sinema salonlarındaki akustik yalıtım, sinema filmlerinin yüksek desibellerdeki seslerinin salon içerisinde net bir şekilde anlaşılabilmesi için büyük önem taşır. Sinema salonları, etkinlik özelliği bakımından yüksek düzeyde seslerin mevcut olduğu mekânlardır. Dolayısıyla da verimli bir şekilde film seyredilebilmesi için salonlarda akustik yalıtım yapılması gerekir.

Ayrıca, sinema binası içerisindeki salonların fazla sayıda olması ve diğer salonların da ses karmaşasına yol açma potansiyeli nedeniyle akustik yalıtım uygulaması önem kazanır. Gürültü sorunları veya farklı sinema salonlarının seslerinin karışması durumuna engel olmak için akustik yalıtım yapılması bir önemli bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sinemaların Akustik Yalıtımında Hangi Yöntemler Kullanılır?

Sinemalarda akustik yalıtım için, uygun yalıtım malzemeleri ve uygun teknikler kullanılıyor. Ses yalıtımı yapılan alanlarda, içten dışa ve dıştan içe ses geçişleri engellenir.

Yalıtım için kullanılan malzemelerden bazıları; üçgen piramit sünger, taş yünü, cam yünü, strafor, bas kapanı gibi çeşitli ürünlerdir. Ayrıca selüloz yünü ve bor malzemesinden üretilen CelluBor malzemesi de son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

En çok kullanılan akustik yalıtım yöntemleri şunlardır:

  1. Akustik duvar kaplama: Sinema salonu ses yalıtımı işlemi son katmanında akustik kumaş kaplı paneller tercih edilebilir.
  2. Akustik zemin kaplama: Sinema salonu ses yalıtımı önemli malzemelerinden biri de akustik halıdır. Zeminde oluşan titreşimi engellemek için kullanılır.
  3. Akustik tavan kaplama: Sinema salonlarında sesin daha kaliteli olması için ses karışmalarını önlemek gerekir. Buna göre tavanda kumaş kaplı panel kullanılır.

 

Verimli film seyretmek için, sinemalarda akustik yalıtım şarttır!

Sinemalar için akustik yalıtım ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için CelluBOR uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.