CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Soğuk Hava Depolarında Yalıtımın Önemi Ve İhtiyaç Sebepleri

CelluBOR

Gıda maddelerinin normal koşullarda saklanabilir sürelerinden daha uzun süre saklanabilmesi için, ihtiyaca uygun şartlarda inşa edilmiş yapılar soğuk hava deposu olarak adlandırılır. Soğuk hava depoları uygun koşullarda soğutulur ve deponun nem durumu kontrol edilir. Bu yapılar dışarıdaki havadan ısı ve nem geçişine karşı yalıtılmıştır. Böylece, gıda maddeleri belirtilen süre sonuna kadar güven içinde saklanabilir. Bu nedenle soğuk hava depolarında yalıtım oldukça önemlidir. Yalıtımı yapılmayan bir soğuk hava deposunda, gıda maddeleri kısa süre içinde bozularak maddi kayba neden olabilir.

Soğuk Hava Depolarında Yalıtımın Önemi

Soğuk hava depolarının sıcaklığı olabildiğince değişmez olmalı ve bağıl nem sağlamalıdır. Soğuk hava deposunda yaşanacak olan çok kısa süreli bir sıcaklık artışı dahi mikroorganizmaların gelişimine neden olur. Ayrıca, soğuk hava deposunda saklanan gıda maddesinin metabolizması da hızlanır. Bu nedenle herhangi bir bakterinin bulaşmadığı bir gıda maddesi soğuk hava deposunda saklanmalıdır. Gıda maddesine uygulanan soğutma, ürünün hasadından tüketimine kadar ara vermeden sürdürülmelidir. Gıda maddesinin saklandığı yer soğuk hava deposu da olsa, saklama süresi kısıtlıdır ve üründen ürüne değişiklik gösterir. Soğuk hava depoları, kimyasal enzim tepkimelerini yavaşlatarak mikroorganizma gelişimini geciktirir. Böylece, gıda maddeleri soğuk hava depolarında ilk hallerine çok yakın bir formda saklanır. Fakat soğutma besinlerdeki mikroorganizmaların çoğalmasını geciktirdiği gibi nadiren bozulmaya neden olan mikroorganizmanın ölmesini de sağlar.  Soğuk hava deposu gıda maddelerinin farklı mevsimlerde de tüketilmesini sağladığından, yalıtımının doğru formda ve yetkin teknik elemanlar tarafından yapılması gerekir.

Soğuk Hava Depolarında Yalıtıma Neden İhtiyaç Duyulur?

Soğuk hava deposu yalıtımına ihtiyaç duyulmasının birçok farklı nedeni bulunur. Soğuk hava depolarının dış duvarları ısı depolar. Bu nedenle deponun içinde ani sıcaklık düşmeleri ve yükselmeleri yaşanabilir. Böyle bir durumda yapıda bozulmalar görülebilir. Bina duvarlarındaki boşluklara nem birikebilir veya depo içinde hava bozulabilir. Bu durumda çürüme sonucu ortaya çıkan gazlar, soğuk hava deposu içerisine geçerek gıda maddelerinin kokusunu ve lezzetini bozar. Bunun yanı sıra soğuk hava deposunun bağıl nem durumu ve sıcaklığı, soğuk hava deposunda saklanan gıda maddesinin ambalaj özelliklerine ve deponun doldurulma şekline göre değişiklik gösterir. Bu nedenle soğuk hava depolarında yalıtıma ihtiyaç duyulur.