CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Spor Salonlarında Isı Ve Ses Yalıtımının İhtiyaç Sebepleri

CelluBOR

Spor salonlarında ısı ve ses yalıtımının ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Yaşam kalitesinin sadece alım gücüyle ölçülemeyeceğinin fark edilmesi bir süredir spor salonlarına olan ilgiyi artırmıştı. İnsanlar vücudunu şekillendirmek, kendini daha iyi hissetmek ya da profesyonel olarak yarışmalara katılmak için spor salonlarını tercih ediyorlardı. Şimdilerde, pandeminin hediyesi olarak gelen sakinliğin keşfiyle; zihin sağlığı öncelikler arasında yerini aldı. İnsanlar vakitlerinin önemli bir kısmını geçirecekleri spor salonunu seçerken, zihinsel ve ruhsal sağlıklarına etkisini göz ardı edemez oldu.

Spor Salonları Zihinsel Sağlığı Tehdit Ediyor

Spor salonları gürültü kaynağının çeşitli ve bol olduğu alanlardır. İnsanlar istenmeyen seslere antrenman yaptığı süre boyunca maruz kalır:

  • Spor salonlarında kullanılan ağırlık ve kardiyo cihazlarının çıkardığı sesler
  • Motive etmesi için açılan yüksek sesli müzik
  • Dambılların, ayakkabıların, topların yol açtığı darbe ve sürtünme sesleri
  • Havalandırma ve tesisattan gelen arka plan sesleri
  • Konuşma sesleri
  • Ses dalgalarının tavan, duvar ve yüzeylere çarparak oluşturduğu yankı
  • Yüksek tavanlı ve geniş odalara sahip spor salonlarındaki uzun yankı süreleri
  • Yüksek sesli tezahürat

Gibi sesler, insanı içten içe tüketen bir etki yaratabilir.

Spor salonlarında ses yalıtımının olmaması devamlılığı engeller, verimi düşürür. Odaklanmayı zorlaştırdığı için sadece sporcuların değil, çalışanların da motivasyonunu olumsuz etkiler. Spor salonlarının gün içinde yaklaşık 17 saat faal olması göz önüne alındığında yüksek ses seviyesi çevrede yaşayan diğer insanları rahatsız edebilir.

Isı Yalıtımı Olmayan Spor Salonlarında Verim Düşüyor

Spor yaparken bir dakikalık aralarda kasların soğumaması alınacak verim açısından önemlidir. Soğuyan kaslar hem sakatlığa sebep olur hem de yakılan kalori oranını düşürür. Diğer yandan, sıcaklığın gereğinden fazla olması hararete yol açabilir. Sıcaktan bunalan sporcular, üzerlerindekileri çıkarmak istediğinde hastalanma tehlikesiyle karşılaşabilir. Günün sonunda, yaşam kalitesini artırmak için antrenmana gelen insanlar, hasta ve verimsiz bir gün geçirmiş olur. Buna ek olarak, ısı yalıtımı iyi olmayan spor salonlarında ekstra ısıtıcı kullanımı maliyeti artırır.

Spor Salonları Isı Ve Ses Yalıtım Puanlarıyla Ön Plana Çıkacak

Spor kültürü yerleştikçe, insanlar salon tercihlerinde daha titiz davranmaya başladı. Zihinsel uyuşukluğa sebep olan gürültülü, uğultulu mekânlardan uzak durmaya başladı. İlerleyen zamanlarda iyi işitme ve algılama performanslarını düşürmeyen, ısı ve ses yalıtım puanı yüksek spor salonları tercihte ilk sıralara yerleşeceğe benziyor.

Resmi kurumların yönergeleri de insanların huzur ve sakinlik arayışına destek olur mahiyette. Resmi Gazete’ de, 2017 yılında yayınlanan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” akustik performans sınıflandırmasını şart koşuyor. A-F harfleri ile kategorize edilen sınıflandırmada, yeni yapılan spor salonlarının en az C seviyesinde olması ve yankılama süresinin 1.8 saniyeyi aşmaması gerektiği belirtiliyor. Diğer yandan 2009 yılında yürürlüğe giren “Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği” ile, enerji tasarrufu sağlayan binaların ilerleyen yıllarda vergi için avantaj sağlayacağı konuşuluyor.

Ön plana çıkmak isteyen spor salonlarının, 10 yıl geçerliliği olan Akustik Performans Belgesi ve Enerji Kimlik Belgesi’ni yüksek puan ile almaları gerekiyor. Bu konuda CelluBOR’un, yapı ömrü ile eşdeğer ömre sahip ısı ve ses yalıtım malzemelerinin kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik nem tutmayan, A sınıfı ses yutma özelliğine sahip ürünleriyle, spor salonlarını baş ağrısı olmaktan çıkaracak çözümler sunuyor. Gelecek vizyonu olan spor salonları için ısı ve ses yalıtımı olmazsa olmazlar arasında.