CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Taş Yünü Ne İşe Yarar?

CelluBOR

Taş Yünü Ne İşe Yarar?

Endüstri sektörü herhangi bir ihtiyacını karşılamak için elindeki en iyi malzemelerle hareket eder. O malzemelerden birisi de yalıtım ihtiyacını en iyi şekilde sağlayan taş yünüdür. Bu malzeme volkanik kayaların çok yüksek sıcaklıklarda eritilip lif haline getirilmesiyle elde edilir. Özellikle ısı, ses, nem ve yangın yalıtımında kullanılır.

Taş yünü tabiatta bulunan kimyasal özellik ve mineraller bakımından üstün özelliklere sahip kayalardan elde edilir. Kaliteli, dayanıklı ve kullanım yelpazesinin geniş olması yalıtım alanında tercih edilen malzemelerden olmasını sağlar. Kullanım amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde üretilir. Çeşitli şekillerde preslenen malzeme; şilte, levha, boru şeklinde üretilir.

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

Yalıtım işlemlerinde kullanılabilecek en iyi malzemelerden biridir. Özellikle ısı yalıtımı işlemlerinde en sağlıklı malzemelerden biri olarak kabul edilir. Taş yünü ısı iletkenlik katsayısının düşük olması nedeniyle ısı yalıtımı işlemlerinde yüksek performans gösterir.

İstenilen ebat ve ölçülerde üretilebilir. A1 yanmaz sınıfı içerisinde yer alır. Bu sınıf içerisinde yer alması taş yününün iyi bir yangın yalıtımı malzemesi yapar. Rutubete ve neme karşı dayanıklı olması paslanmanın oluşmasını engeller.

Ses geçirgenliği en az olan yalıtım malzemesidir. Bu durum bina içerisinde yaşayan sakinlerin konforlu bir yaşam sürmesini sağlar. Ayrıca, estetik bir görünüm sağlaması bu ürünün yalıtım sektöründe en çok tercih edilmesinin nedenlerinden birisidir. Zaman içerisinde bozulma ve kaybolma gibi olumsuz işlevleri de yoktur.

Sıcak ve soğuk havanın olumsuz özelliklerinden koruması nedeniyle taş yünü oldukça sık tercih edilir. Diğer yalıtım malzemelerine göre ekonomik olan bu ürün kullanıldığı alanlarda konforlu yaşam sürülmesini sağlar.

Taş yünü hangi alanlarda kullanılır?

 • Dış cephe yalıtımları (Isı, yangın, nem ve ses yalıtımı)
 • Çatı izolasyonları,
 • Bölme duvarlar,
 • Çelik kapılar,
 • Fırın izolasyonları,
 • Elektrikli ev gereçleri,
 • Seralar ve organik tarım işlerinde kullanılır.

Taş Yününün Özellikleri Nelerdir?

 • Kullanım sıcaklığı ürün tipine göre değişmekle birlikte -50/+650 santigrat dereceye ulaşır.
 • Malzemenin erime sıcaklığı 1000 santigrat derecenin üzerindedir.
 • Sıcak, nem, rutubet vb. olumsuz etkenlere maruz kaldığında boyutunda herhangi bir değişme gerçekleşmez.
 • Zaman içerisinde bozulmaz, küflenmez, çürümez ve paslanmaz. Mikroorganizmalar ve böcekler tarafından tahrip edilemez.
 • Yanmaz malzemeler olan A1 sınıfında yer alır.
 • Hammaddesi volkanik kayaç olduğu için çevre dostu olması taş yününün özellikleri olarak bilinir.

Yalıtımda Taş Yünü Kullanımı

Yalıtımda taş yünü kullanılmasının nedeni malzemenin sahip olduğu temel özelliklerdir. Ham maddesi doğadan gelen bir taş olan bu malzeme oldukça dayanıklıdır. Sahip olduğu fiziksel özellikleri sayesinde sertliğini ve şeklini korur. Yıllar ilerledikçe yalıtım işlevinde herhangi bir değişiklik olmaz. Taş yününün ısı iletkenlik değeri oldukça düşüktür. Bu durum yalıtımda taş yünü kullanımı sebeplerindendir.  Yüzde 90’a varan ısı yalıtımı sağlar. Aynı zamanda yanmaz malzemeler arasında yer alan taş yünü yangın yalıtımında da kullanılır.

Sesi oldukça iyi emme özelliği olan taş yünü akustik yalıtımlarda da tercih edilir. %40 ile %90 arasında ses yalıtımı sağlar. Buhar geçirme özelliğinden dolayı binalarda nem tutmasının önüne geçilir.