CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Taş Yünü Nedir? Yalıtımda Neden Kullanılır?

CelluBOR

Taş Yünü Nedir? Yalıtımda Neden Kullanılır?

Taş yünü, volkanik kaya olarak bilinen bazalt taşından elde edilmektedir. Bazalt taşının 1350-1400 °C’de ergitilmesiyle elde edilen taş yünü, elyaf hâline getirilerek yalıtımda kullanılmaktadır. Çok sert bir yapıya ve siyah bir renge sahip olan bazalt taşı, işlem gördüğünde şilte levha ve boru şekillerinde taş yünü elyafına dönüşmektedir.Yalıtımda Neden Taş Yünü Kullanılır?

Taş yünü, sahip olduğu özellikler ve sağladığı avantajlar nedeniyle, yalıtımda yaygın olarak kullanılmaktadır. Taş yününün ısı iletkenlik değeri 0,035-0,040 W/mK arasında yer almaktadır. Isı iletkenlik değerinin çok düşük olması, ısı yalıtımında tercih edilen malzemeler arasında taş yününün de yer almasını sağlamaktadır. Taş yünü aynı zamanda, ısı direnci -50/+1000 °C aralığında yer aldığından yanmaz malzemeler arasında gösterilmektedir. Taş yünü hem ısıtma hem de soğutma sistemlerinde kullanılabilen ve büyük oranda enerji tasarrufu sağlayan bir malzemedir.

Ateşe Dayanıklılık

Taş yünü, ateşe dayanıklılığıyla bilinmektedir. Isı dayanıklılığı söz konusu olduğunda, sıcaklığın 1000 °C üzerine çıktığı alanlarda dahi kullanılabilmektedir. Uzman eller tarafından doğru bir şekilde uygulandığında, herhangi bir yangın durumunda kurtarma ekiplerinin ihtiyacı olan değerli dakikaları kazandıracak güvenlik alanını oluşturur.

Isı Yangın ve Ses Yalıtımı

Taş yünü, sadece ısı ve yangın yalıtımı değil; aynı zamanda ses yalıtımı da sağlar. Yapısında bulunan çapraz geçişli sayısız elyaf sayesinde titreşimleri etkisiz hale getirir. Elyaf yapılı taş yün içerisinden geçen titreşimler, sıcaklık sağlayan unsurlara dönüşür. Taş yünü, titreşimleri emen yapısı nedeniyle en iyi ses emici malzemeler arasında gösterilmektedir.

Buhar Geçirgenlik Özelliği

Taş yünü, yapısı gereği suyu iter. Suyla temas ettiğinde ıslak bir görünüm alır. Temas eden su, taş yünü yüzeyinde birikir, iç katmanlara doğru ilerlemesi mümkün olmaz. Nemin yoğun olduğu binalarda kullanıldığında, buhar geçirme özelliğinden dolayı nem binalara tutunamamaktadır. Buhar geçirgenlik özelliğine sahip olan taş yünü, binaları daha konforlu hâle getirmektedir.

Taş yünü ham maddesi, doğadan geldiği ve bu ham madde bir “taş” olduğu için oldukça güçlü ve dayanıklıdır. Fiziksel özellikleri sayesinde sertliğini ve şeklini korumaya devam eder. Performansı yıllar geçtikçe azalmaz; yalıtım işlevinde değişiklik olmaz. Sıcak iklim bölgelerinde sıcak havayı dışarıda, soğuk iklim bölgelerinde sıcak havayı içeride tutarak yalıtımda termal özelliklerinden faydalanmamızı sağlar.