CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Yalıtım Malzemelerinde Kullanılan Kompozitin Önemi

CelluBOR

Yalıtım Malzemelerinde Kullanılan Kompozitin Önemi

Yalıtım malzemeleri “kompozit” olarak üretilir. Kimyada geçen anlamıyla kompozit, en az iki veya daha fazla malzemenin birleşmesiyle oluşan yeni malzemeye denir. Kompozit malzemeyi oluşturan maddeler, birbiri içinde çözünmez ve kendi özelliklerini kaybetmez. Kullanılan malzemelerin güç, dayanıklılık, esneklik, ısı dayanım gücü, akustik iletkenliği, elektrik iletkenliği, ağırlığı ve maliyeti gibi özelliklerinin istenilen düzeye getirilmesi için kompozit bileşiklere ihtiyaç vardır. Her kompozit bileşikte bu saydığımız özelliklerin hepsi bulunmaz. Kullanım amacına göre bir veya birkaçına odaklanılarak bileşik hazırlanır. Kompozit bileşiklerin üretiminde, malzemeyi bir arada tutan matris malzemeyle takviye edici malzeme bir araya getirilir. İnsanlık tarihinin en eski yapı malzemelerinden biri olan kerpiç de saman takviyesiyle üretilmiş, kompozit bir üründür. Kerpiç gibi yalıtım malzemeleri de kompozit tekniğiyle elde edilir. Örneğin; selüloz yünüyle bor mineralleri birleşerek, CelluBOR ısı yalıtım malzemelerini meydana getirmiştir. Son teknoloji kullanılarak elde edilen CelluBOR yalıtım malzemelerine gelinceye kadar, tarihte birçok kompozit yalıtım malzemesi kullanılmıştır.

Yalıtımda İlk Kompozit: Cam Elyafı

Modern anlamda üretilen ilk kompozit ürünler, 1930’lu yıllarda ABD’de cam elyafının bulunmasından sonra dünya piyasasında yerini aldı. Plastik türevli malzemeler cam elyafla takviye edilerek, yalıtım malzemesi olarak bu günlere kadar kullanılageldi. Isı iletim kat sayısının düşük olması, paslanmaması, haşerat barındırmaması, alev almaması gibi özelliklerinden dolayı yalıtım malzemesi olarak tercih edilmiştir. Diğer yandan, cam elyafın plastikle birlikte kullanılması üretim maliyetini düşürdüğünden kullanımı yaygınlaşmıştır.

Yalıtımda Son Teknoloji: Selüloz Yünü

Bor katkılı selüloz yününden elde edilen CelluBOR yalıtım malzemeleri, cam elyafın aksine doğaldır. Atık gazete kâğıtlarından elde edilen selüloz yünüyle, ülkemizde bolca bulunan bor minerallerinin birleşimiyle elde edilmektedir. İçeriğinde en az %80 oranında atık kâğıt bulundurmaktadır. Cam elyafın aksine, bileşiğinde çevreye zarar veren plastik içermez. Yeni çağda çağa uygun, ekolojik bir yalıtım malzemesidir.

Doğa dostu olmasının yanı sıra, ihtiyaçlarınızı azami ölçüde karşılayacak özelliklere de sahiptir. Isı iletkenliği düşüktür ve A sınıfı ses yutma kapasitesine sahiptir. Yüksek ısı depolama kapasitesi sayesinde, ısı yalıtımında yüksek verim sunar. R değeri, yüksek ve düşük sıcaklıklarda sabittir. Plaka hâlinde olmadığı için, ek yerlerin neden olduğu ısı ve ses kaçakları CelluBOR’ da görülmez. Püskürtme, serme ve doldurma tekniklerinin uygulanışı esnasında ek yersiz yekpare bir görüntü sunar. Üzerinde alev yürümez, yangının yayılımını engeller. Aynı anda ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlar. Yüksek buhar geçirgenliği sayesinde nem tutmaz. İçerisinde haşerat ve böcek barındırmaz. Anti-bakteriyeldir. Nefes alan gözenekli bir yapıya sahiptir. Yaşam alanlarınızda, içiniz rahat şekilde kullanabileceğiniz bir üründür.