CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Yalıtımda Doğal Çözümler Nelerdir?

CelluBOR

Yalıtımda Doğal Çözümler Nelerdir?

Yalıtımda doğal çözümler, 2000 yılından sonra dikkat çekmeye başladı. Öncesinde, yalıtım sektöründe yaygın olarak plastik kullanılıyordu. Polyester, polistren gibi köpükler vardı. Ancak yeni bin yılda, fosil yakıtlardan salınan karbonun küresel bir sorun yarattığı anlaşıldı. Plastik üretiminin iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya sebebiyet verdiği, kullanılmaması gerektiği yaygın bir uzman görüşü haline geldi. Sektör de yalıtımda doğal çözümler arayışına girdi. Bu arayışın tüm insanlığı ilgilendiren makul sebepleri var. Dünyada enerji tüketiminin 2030’lu yıllarda %60 seviyelerini aşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de tüketilen enerjinin ise, üçte biri konut ve hizmet sektörüne ait. Bu oranla konut ve hizmet sektörü, en fazla enerji tüketicisi durumunda. Hal böyleyken, enerji tasarrufu sağlaması beklenen malzemelerin, aynı zamanda doğaya zarar vermeyen sürdürülebilir bir yapısı olması gerekir.

Doğal Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Doğal yalıtım malzemelerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kenevir: Çabuk büyümesiyle bilinen kenevir, yılda 3 kez toplanabilir. Genelde şilte ve lifli levha olarak kullanılır. İşlenirken zehirli gazlar yaymaz. Kenevir çevre dostu, yenilenebilir bir ham maddedir.

  • Koyun Yünü: Ağırlığının üçte biri kadar su ve nem tutar. Ancak yine de yalıtım özelliğini kaybetmez. Yangını geciktirir. Ses yalıtımı da sağlar. Kıvrılabilen esnek bir yapısı vardır.
  • Kenaf: Bamya ve pamuğa benzer. Çimento ile güçlendirildiğinde duvar bileşeni olarak kullanılır. Genelde duvar ve tavan paneli olacak şekilde üretilir.
  • Selüloz: Kâğıt atıkların değerlendirildiği bir yalıtım malzemesidir. Kâğıt atıklardan elde edilen hamurun içerisine, özel kimyasallar eklenerek yalıtım malzemesi haline getirilir. Elde edilen malzeme püskürtme ve dökme teknikleriyle uygulanır. En iyi sonucu borik asit ile birleştirildiğinde verir.
  • Pamuk: Doğrudan ham madde olarak kullanılmasa da, geri dönüştürülen kot ve tekstil ürünlerinden elde edilir. Pamuğa az miktarda yangın geciktirici ve polyolefin eklenerek yalıtım malzemesi elde edilir.
  • Saman: Tarımsal atık ürünüdür. Buğday, çavdar, yulaf ve pirinçten elde edilir. Kolay bulunan, ucuz bir üründür.
  • Ahşap Yünlü Levha: Yumuşak veya sert ağaçlardan elde edilen, ahşap liflerinden üretilir. Güneşten çok etkilenmese de, böceklerden zarar görebilir. Yangına ve böceklere karşı direnebilmesi için, boraks eklenmesi gerekir. Kuru ve ıslak olarak üretilir.
  • Bambu: Ahşap yalıtım malzemelerinin alternatifidir. Çabuk büyüyen bambu sert yapılıdır. Bahçe çiti, duvar paneli gibi alanlarda işe yarar. Ahşap malzemelerle birleştirilerek döşeme kaplaması olarak kullanılır.
  • Mantar: İs çıkaran, yanıcı bir maddedir. Küflenme görülebilir. Ancak bu olumsuz özellikler, basınç altında bağlayıcı verilerek giderilebilir. Döşeme ve tavanlarda, soğuk hava tesislerinde, havalandırma kanallarında kullanılır.

Yalıtım malzemelerinin performans kriterleri fiziksel özellikleriyle sınırlı iken; enerji kaynaklarının azalmasına paralel olarak, çevreye etkileri de kriter olarak kabul edilmeye başlandı. Bu çerçevede, selüloz esaslı bor katkılı yalıtım malzemeleriyle CelluBOR sürdürülebilir çözümler sunuyor. CelluBor yalıtım malzemelerinin %80’i atık kâğıtlardan oluşuyor ve üretilirken 20 kat daha az enerji harcanıyor. Buna rağmen, ses yutuculuğu A sınıf ve ısı iletimi düşük bir katsayıya (0,037 W/m.K ) sahip. CelluBOR çevre dostu malzemeleriyle, yalıtımda doğal çözümler sunuyor.